Pěstitelé česneku hlídají dnem i nocí svá pole. Kvůli zlodějům

Pěstitelé česneku se i letos potýkají s nájezdy zlodějů. Jen z polí na jižní Moravě jim zmizela úroda za desítky tisíc korun. Jedinou účinnou obranou je česnek hlídat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česnek nemusí sloužit jen k jídlu. Dají se z něj například vyrábět naušnice nebo ozdoby do účesu

Česnek nemusí sloužit jen k jídlu. Dají se z něj například vyrábět naušnice nebo ozdoby do účesu | Foto: Miroslava Hospodárová

„No, tak hlídáme ho, pořád tady někdo je. Obcházíme pole a snažíme se to uhlídat, protože jsou někteří, které to nenechá spát a rádi by si natrhali,“ říká pěstitel Jaroslav Crhák z Bořitova na Blanensku.

Sklidit mu zbývá už jen jarní odrůdu česneku. Na poli tak teď buď sám, nebo se členy své rodiny tráví dny i noci.

„V noci jsme tady se psem. Pes víceméně zaštěká, když se tady někdo objeví, a mám i dalekohled s nočním viděním,“ popisuje své pomocníky Jaroslav Crhák. Když uvidí siluetu zloděje, může ho pak už snadno vyplašit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak hlídají pěstitelé svoji úrodu česneku, zjišťoval Michal Záboj

Jiná obrana proti nájezdům zlodějů než intenzivní hlídání podle Jaroslav Crháka není. Jemu samotnému už část úrody jednou ukradli.

„V roce 2010 nám ukradli víc jak dva metráky česneku, to je odhad. Možná to bylo i víc. Bylo to neskutečný,“ vzpomíná Jaroslav Crhák a pokračuje:

„To se přihnala velká bouřka. Byli jsme na poli, pole jsme měli na kopci. Říkám, já tady přes tu bouřku nebudu. Když ta bouřka skončila, tak asi do dvaceti minut jsem se vrátil a byl česnek pryč.“

Jaroslav Crhák pro letošek česnek vysadil na třech hektarech.

Vývoj pěstování česneku v ČR od roku 2002 | Foto: ČTK

Michal Záboj, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme