Pěstouni dostanou víc peněz a lepší odborné zázemí

Pěstounská péče je od nového roku lépe odměňovaná a pěstouni mají také nárok na větší pomoc odborníků. Změny, které mají dát dětem lepší šanci na normální život v náhradní rodině, prosadilo ministerstvo sociálních věcí, a to i přes kritiku části veřejnosti a veto prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokážeme předat kladný vztah k češtině i dětem? | Foto: Fotobanka stock.xchng

Za odmítáním změn stál strach z toho, že lidé budou přijímat sirotky do rodiny jen pro peníze a tím utrpí kvalita pěstounské péče.

Odměny pěstounů se podle novely pohybují mezi osmi a čtyřiadvaceti tisíci korun podle počtu dětí a jejich zdravotního stavu. Nově se zavádí také plat za pěstounskou péči na přechodnou dobu.

Podle Bronislavy Butulové ze Sdružení pěstounských rodin v Brně jde o základní finanční zajištění pěstounů, aby rodiny neživořily, a obavy ze zneužívání financí nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka ČRo Zuzana Kopuletá hovořila o novele se zástupkyní Sdružení pěstounských rodin v Brně a také pěstounkou, která přijala tři děti

„Myslím, že odměny pěstouna, jak jsou teď nastavené, rozhodně nejsou tak vysoké, aby mohly motivovat zájemce o náhradní rodinnou péči,“ říká Butulová.

Předchozí právní úprava podle jejích slov neposkytovala pěstounům dostatečné finanční zajištění. Za důležitou ovšem považuje také odbornou podporu pěstounů a jejich přípravu.

„Pěstouni budou mít nově nárok na zprostředkování odborníka, například psychologa nebo psychiatra, jednou za půl roku,“ upřesňuje Butulová.

Ani podle pěstounky Vladimíry Mokré, která pečuje o tři děti, nejsou nově stanovené odměny tak vysoké, aby to lákalo ke zneužití. Přesto je změna podle ní příjemná, protože dosud pěstounské rodiny často bojovaly s nedostatkem peněz.

„Pěstounky většinou bývají doma, nepracují,“ vysvětluje a dodává, že náhradní rodiny pak musí vyjít pouze s jedním příjmem a pěstounským příspěvkem.

S penězi navíc, které nyní dostane, chce dětem přilepšit nebo jim nějakou částku ukládat stranou.

Zuzana Kopuletá, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme