Pěstouni začali od Nového roku dostávat platy. Místo sociálních dávek

Pěstounské rodiny dostávají od Nového roku mzdu. Peníze, které dosud pobíraly, stát vykazoval jako sociální dávky. Řada pěstounů proto kvůli nim nedosáhla například na hypotéku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Mezi profesionální pěstouny patří už několik let i Monika a Aleš Dietrichovi z Nové Cerekve na Pelhřimovsku. Novelu, která má za cíl snížit počet dětí v ústavech a podpořit pěstounskou péči, vítají. Společně už vychovali na dvacet nevlastních dětí.

„Už se nesejdeme jako celá rodina, protože některé děti už jsou velké, dospělé a mají svoje rodiny, svůj život. Málokdy už se sejdeme,“ říká Monika Dietrichová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jestli si pěstouni polepšili, se zajímala redaktorka Lucie Maxová

Podle Aleše Dietricha už se na ně nikdo nebude skrz prsty proto, že pobírají sociální dávky. Nově jim bude za jejich péči o děti chodit plat. Navíc nejnižší odměna, která nyní činí 3126 korun, se zvedne na 8 tisíc.

Aleš Dietrich ovšem odmítá, že by pěstouny byli kvůli penězům, i když mu prý chvíli trvá, než nové dítě do svého srdce přijme, vždycky se s ním pak těžko loučí. „Když potom děcka odcházejí, tak mi to trochu trvá, než se s tím smířím,“ dodává.

Pěstouni se ale i nadále budou muset vzdělávat a minimálně jednou za dvě měsíce je navštíví sociální pracovník.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme