Petice podporuje ostravská gymnázia. Brojí proti plánu omezit počty studentů

Gymnázia na Ostravsku protestují proti omezování počtu studentů. Moravskoslezský kraj chce zavřít třídy v budoucích prvních ročnících celkem ve dvaadvaceti školách a každou druhou je právě gymnázium. Okamžitě se zvedla vlna kritiky a petice už podepsalo několik tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímačky na střední školy. Slovanské gymnázium v Olomouci

Přijímačky na střední školy. Slovanské gymnázium v Olomouci | Zdroj: ČTK

Strach panuje například na opavském Mendelově gymnáziu. „Jsme nejstarší gymnázium. Stotřicetiletá tradice. Jedny z nejlepších výsledků… To je nehorázné, co se děje,“ popisuje jedna z učitelek Jana Cupalová.

Dala dohromady petici, kterou ani ne za týden podepsaly tři tisíce rodičů, studentů, učitelů a dalších lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravských gymnáziích natáčel redaktor Martin Knitl

Místo tří prvních tříd jenom dvě, to je rána pod pás, kterou pocítí hlavně studenti, říká ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček. Nemohl by dělat to, co doposud fungovalo.

„Pokud to jde, podporovat všechny jazyky. Angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, ruštinu. Vytvářet co nejvíce seminářů, ať se ty děcka mohou co nejvíce rozvíjet. No, a když tam budou dvě třídy paralelně, tak tohle nejde stíhat. To mne nejvíc mrzí,“ vysvětluje ředitel.

Další petice koluje i v Ostravě a kritika je slyšet z mnoha dalších škol.

V Opavě ale nastala hodně zvláštní situace. Mendelovo gymnázium by mělo zrušit třídu a propustit několik učitelů, doslova přes ulici je pro změnu Slezské gymnázium, které ale tyto škrty nepocítí. Ředitelka Milada Pazderníková plánu krajských úředníků rozumí. Dětí je málo a zlepšení je podle ní v nedohlednu.

„Možná dneska děti, které jsou ve druhé třídě, tak jich bude jestli o sto víc na Opavsku a to není žádný zázrak, žádný skok nahoru. Takže domnívám, že ten stav bude zhruba stejný v následujících deseti letech.“

„Bolí to, ale co jiného máme dělat?“ ptá se Libor Lenčo, vedoucí školského odboru Krajského úřadu v Ostravě.

„Za poslední čtyři roky vstoupilo do vzdělávání na středních školách méně než čtyři tisíce žáků. A síť středních škol včetně gymnázií se zredukovala velmi málo. A pokud bychom neusměrnili počet tříd v kraji, tak by na to třeba doplatilo odborné zaměstnání. A to by nám nedarovali zaměstnavatelé, kteří poptávají odborníky,“ uvažuje Lenčo.

Zatím je to úřední souboj mezi tím, co kraj jako zřizovatel doporučuje a jak ředitelé nakonec sami rozhodnou.

Protestující gymnázia stále věří, že o své první třídy nepřijdou, kraj ovšem něco takového striktně odmítá. Zatím to vypadá, že peticemi tyto spory teprve začínají.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme