Pětina dětí se v plzeňské fakultní nemocnici rodí předčasně. Matkám pomáhá psycholožka

Strach, bezmoc, vina - takové pocity zažívá většina žen, kterým se předčasně narodí dítě. V porodnici Fakultní nemocnice Plzeň loni přišlo na svět přes 3300 dětí, z toho předčasně zhruba pětina. Zatímco se v inkubátoru snaží dohnat, co se dá, jejich maminkám pomáhá psycholožka Lenka Frömlová. Odborně se její práci říká krizová intervence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inkubátor v jihlavské nemocnici

Inkubátor v jihlavské nemocnici | Foto: Monika Zachrlová

Neonatologie ve Fakultní nemocnici Plzeň pečuje o nedonošené děti z celých západních Čech, tedy z Plzeňského i z Karlovarského kraje. Má pro ně speciální jednotku intenzivní péče a také Centrum vývojové péče, které se o ně stará často až do školního věku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zhruba pětina dětí narozených v plzeňské Fakultní nemocnici je nedonošených. Na tamní neonatologii natáčela Jana Kosová

Dochází sem také Jitka Froydová s Felixem a Julií. Děti se před třemi roky narodily v 25. týdnu těhotenství a vážily jen něco přes 700 gramů.

„Byl to naprostý šok. Nebyla jsem připravena, protože to je věc, kterou si člověk absolutně nepřipouští. I když vím, že se to děje, vůbec by mně nenapadlo, že se to může stát i mně,“ říká Jitka Froydová.

Jak doplňuje psycholožka Lenka Frömlová, podobně šokovaná je většina matek předčasně narozených dětí: „Pro maminku, která předčasně porodí, je to především velký šok. Předpokládala, že těhotenství, které do té doby většinou procházelo normálním vývojem, proběhne spokojeně. Šok, který je spojený se strachem o dítě, je to jediné, co ji pohltí.“

Dnes se lékařům daří zachraňovat i děti s váhou kolem půl kilogramu. Před dvaceti lety by neměly šanci na přežití. Pod hranicí silné nezralosti, tedy s hmotností menší než 1500 gramů se v plzeňské porodnici narodí kolem sta dětí ročně. Těch nejmenších půlkilových je asi 20 ročně.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme