Pětina dětí se v plzeňské fakultní nemocnici rodí předčasně. Matkám pomáhá psycholožka
Strach, bezmoc, vina - takové pocity zažívá většina žen, kterým se předčasně narodí dítě. V porodnici Fakultní nemocnice Plzeň loni přišlo na svět přes 3300 dětí, z toho předčasně zhruba pětina. Zatímco se v inkubátoru snaží dohnat, co se dá, jejich maminkám pomáhá psycholožka Lenka Frömlová. Odborně se její práci říká krizová intervence.
Neonatologie ve Fakultní nemocnici Plzeň pečuje o nedonošené děti z celých západních Čech, tedy z Plzeňského i z Karlovarského kraje. Má pro ně speciální jednotku intenzivní péče a také Centrum vývojové péče, které se o ně stará často až do školního věku.
Zhruba pětina dětí narozených v plzeňské Fakultní nemocnici je nedonošených. Na tamní neonatologii natáčela Jana Kosová
Dochází sem také Jitka Froydová s Felixem a Julií. Děti se před třemi roky narodily v 25. týdnu těhotenství a vážily jen něco přes 700 gramů.
„Byl to naprostý šok. Nebyla jsem připravena, protože to je věc, kterou si člověk absolutně nepřipouští. I když vím, že se to děje, vůbec by mně nenapadlo, že se to může stát i mně,“ říká Jitka Froydová.
Jak doplňuje psycholožka Lenka Frömlová, podobně šokovaná je většina matek předčasně narozených dětí: „Pro maminku, která předčasně porodí, je to především velký šok. Předpokládala, že těhotenství, které do té doby většinou procházelo normálním vývojem, proběhne spokojeně. Šok, který je spojený se strachem o dítě, je to jediné, co ji pohltí.“
Dnes se lékařům daří zachraňovat i děti s váhou kolem půl kilogramu. Před dvaceti lety by neměly šanci na přežití. Pod hranicí silné nezralosti, tedy s hmotností menší než 1500 gramů se v plzeňské porodnici narodí kolem sta dětí ročně. Těch nejmenších půlkilových je asi 20 ročně.