Petřínská lanovka nepojede až do března příštího roku kvůli opravě Nebozízku

Lanovka na Petřín je až do března příštího roku mimo provoz. Čeká ji rekonstrukce stanice Nebozízek, opravy technického zázemí a obnovou projdou i samotné vozy. Nejdůležitější ale bude rekonstrukce mostu u Nebozízku, do kterého zatéká a je ve špatném stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petřínská rozhledna byla otevřena u příležitosti pořádání Zemské jubilejní výstavy v Praze roku 1891

Petřínská rozhledna byla otevřena u příležitosti pořádání Zemské jubilejní výstavy v Praze roku 1891 | Foto: Jolana Nováková

„Čím více prší, tím víc je svah nestabilní. Vzhledem k tomu, že odvodnění, které bylo uděláno v 80. letech, už není tak funkční, zatékala nám srážková voda do skeletu. Velice se zhoršil technický stav mostu i zastávky Nebozízek,“ popsal vedoucí provozu lanové dráhy Petřín Pavel Kejha.

Nový most budou tvořit dvě části spojené železnou sítí. Bude mít lepší systém odvodnění. Pavel Kejha doplnil, že s mostem se zároveň opraví i další části.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lanovka na pražský Petřín je na sedm měsíců mimo provoz. Důvodem je generální oprava dráhy a kompletní rekonstrukce stanice Nebozízek

„V horní části budeme opravovat u opěrných zdí odvodnění, ve spodní části trati budeme připevňovat pražce. Začneme i rekonstrukci vozů, budou vybourány veškeré podlahy a budou se tam dávat nové desky, protiskluzové povrchy. Zároveň budeme dělat drobné opravy laku, případně nový nátěr,“ dodal Kejha.

Prvních 14 dní je podle něj vyhrazeno na zajištění vozu, sejmutí lan a kladkových baterií. Celá rekonstrukce je pak rozplánovaná na 28 týdnů.

Lanovka na Petřín bude mimo provoz až do příštího března | Foto: Jan Charvát

Návštěvníci jsou nespokojení

Někteří návštěvníci Petřína jsou ale z rekonstrukce lanovky a omezení jejího provozu zklamaní. Na Petřín mohou nyní dojít pěšky nebo vyjet autobusem.

„Naštvalo nás to ráno, když jsme se to dozvěděli. Mysleli jsme si, že z Pohořelce pojedeme obráceně, abychom nemuseli šlapat ten prudký kopec, který je dost prudký na dítě s kočárkem,“ řekla jedna z návštěvnic, která se lanovkou chtěla svézt.

Petřínská lanovka se poprvé se rozjela v roce 1891. Její dráha měří půl kilometru. Nejstarší a dodnes používané zařízení je strojovna se soukolím z roku 1932.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme