Pěvecký sbor Slavoš dostane v Berouně medaili a deset tisíc korun

Město Beroun vůbec poprvé ocení své významné osobnosti. Na slavnostním večeru převezme ocenění Vladimír Izbický za dlouholetou činnost v kulturní oblasti a za obnovení historické hrnčířské tradice Berouna. Druhé ocenění dostane Smíšený pěvecký sbor Slavoš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Berouně | Foto: Petr Kološ

„Sbor letos slavil 40 let od svého obnovení. Původně vznikl roku 1861 a působil jako zpěvácký sbor Slavoš po celou dobu až do poválečného času, kdy v roce 1947 ukončil svou činnost. A po dlouhých 25 letech ji znovu obnovil,“ vzpomíná Jitka Novotná z výboru Slavoše.

Jedná se o smíšený sbor, který zahrnuje 30 zpěváků. Většina z nich jsou ženy.

„Nouze je o mužské hlasy a věkový průměr vyšší, protože mladá generace o sborový zpěv zrovna dvakrát velký zájem nemá. Získávání nových členů je proto poměrně obtížné,“ vysvětluje Novotná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakou radost má pěvecký sbor Slavoš z ocenění, zjistil reportér Petr Kološ

Sbor zkouší každé úterý v Základní škole na Wagnerově náměstí. Koncertuje především v předvánočním čase. Vrcholem sezony je pak každoroční koncert ve Svatém Janu pod Skalou 23. prosince.

Radnici navrhli ocenit sbor sami obyvatelé Berouna. Pro Jitku Novotnou i celý pěvecký sbor je to velké překvapení.

„Je to velice příjemná záležitost, která nás určitě motivuje k tomu, abychom zpívali dál,“ komentuje úspěch Novotná.

Repertoár sboru se skládá z lidových a vánočních písní a skladeb klasické hudby českých i zahraničních autorů. Součástí ocenění je plaketa, kterou navrhl výtvarník Kamil Machart, a finanční odměna 10 tisíc korun. Kdyby si cenu mohli vybrat členové Slavoše sami, byli by to zpěváci, kteří by posílili mužské osazenstvo sboru.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme