Pietní akt u Hlávkových kolejí uctil studentské oběti listopadu 1939

Smrt Jana Opletala a popravu vůdců českého studentstva během listopadových událostí roku 1939 si u Hlávkových kolejí připomněli přední představitelé státu. Václav Klaus poukázal také na důležitost 17.listopadu 1989, který odstartoval Sametovou revoluci. Obě data mají podle prezidenta republiky nadčasový význam.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projev prezidenta Václava Klause na pietní akci u Hlávkovy koleje

Projev prezidenta Václava Klause na pietní akci u Hlávkovy koleje | Zdroj: ČTK

„Abychom si uchovali svobodu, musíme nadčasový význam výročí 17. listopadu předat i mladším generacím,“ řekl u Hlávkových kolejí u příležitosti piety k událostem roku 1939 prezident Václav Klaus.

Václav Klaus připomněl, že v roce 1989 už byl komunismus v koncích a ke zhroucení mu stačil malý náraz.

Nacismus v roce 1939 byl podle prezidentových slov na vrcholu sil a následky proto byly mnohem horší. Následné represe ukázaly, že nacisté pochopili, jak velkou překážkou pro porobení českého národa je inteligence.

Oba listopady musíme těm, kteří tyto události nezažili, stále připomínat.

Nacistický režim tehdy nechal bezprostředně po masových demonstracích proti okupaci popravit devět představitelů českého studentstva a 1200 posluchačů vysokých škol poslal do koncentračních táborů. Pietní vzpomínku sleduje reportér Petr Kořínek.

ČTĚTE TAKÉ: 17. listopad připomíná také studentské protesty proti okupaci z roku 1939

O své vzpomínky se s přítomnými podělil také pamětník Jan Šabračula, který byl z dvanácti sty dalšími studenty v roce 1939 perzekuován v koncentračním táboře a viděl řadu svých přátel umírat.

Pietní akt, kterého se zúčastnila řada představitelů státu jako například premiér Nečas nebo ministr Vondra, skončila na prahu desáté hodiny zpěvem státní hymny a položením věnců k desce Jana Opletala.

Petr Kořínek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme