Pietní místo Lety na Písecku otevírá návštěvnickou sezónu

Své pomyslné brány dnes otevírá kulturní památka Pietní místo Lety na Písecku. Pomyslné proto, že jde o volně přístupné prostranství, připomínající památku obětí zdejšího romského internačního tábora z dob 2. světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt u památníku v Letech u Písku | Foto: Vladimíra Pavlová

Návštěvníci tu nově najdou například přesnou repliku dřevěné ubikace, postavené na základě dobových fotografií a svědectví některých letských vězňů a pamětníků z obce Lety.

„Úplně nová ubikace je replikou toho, jak Romové v době pobytu v letském táboře žili. Máme tím na mysli období mezi rokem 1942 až 1943,“ vysvětluje Milouš Červencl, ředitel Památníku Lidice. Pod jeho správu se pietní místo dostalo teprve v roce 2009. A od té doby zaznamenalo výrazných změn.

K pomníku z roku 1995 věnovanému obětem internačního tábora přibyl přírodní amfiteátr, lavičky, naučná stezka i lepší přístupová trasa a parkoviště.

Přestože má pietní místo mnohem důstojnější podobu, než kdy v minulosti, jablkem sváru zřejmě i nadále zůstane nedaleký vepřín, který stojí přímo na místě původního tábora. Letité snahy romských aktivistů o to, aby jej stát vykoupil a zboural, vyzněly do ztracena.

Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme