Pije se hodně, rozhoduje cena. Teď levný alkohol z havířovských stánků zmizel

Nikde jinde nenajdete tolik stánků s levným alkoholem jako na severu Moravy. V Havířově-Šumbarku jsou přilepené k panelákům nebo stojí u silnice a za tmy svítí jako bludičky. Právě tam nejspíš začala série otrav jedovatým metanolem. Poté, co zemřeli už tři lidé, ale neznámý člověk lacinou vodku nebo rum jen tak lehko nekoupí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stánek v Havířově, kde se prodával smrtelně nebezpečný alkohol | Zdroj: ČTK

S bodrým starým pánem v šedé bundě jsem se dal do řeči cestou přes centrum Havířova. Má v tom jasno - tady se pije hodně a rozhoduje cena.

„Havířov trojka, Šumbark. Víte, kde je Anglická ulice? Běžte se tam podívat, na každém rohu se čepuje všechno možné,“ odkazuje mě na místo, kde je levný alkohol k dostání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zda se dá v Šumbarku koupit čepovaný alkohol, zjišťoval reportér Českého rozhlasu Martin Knitl

Venku už padá tma a stánek mezi paneláky svítí pěkně do dálky, hned tam za rohem je další. A hospod a barů je tady taky hodně.

Když se u jednoho ze stánků začnu vyptávat, majitel je nedůvěřivý jen malou chvíli. Do debaty se přidává i zákazník, který zrovna venčí psa.

„Myslím, že je dobře, aby se to hlídalo. Když se podíváte v okolí, skoro každý stánek to tady prodával. Je to sviňárna, aby tohle někdo dal do prodeje,“ říká rezolutně.

Začíná to být zajímavé. Už podruhé mě někdo posílá ke konkrétnímu jednomu stánku, kde se prý vodka nebo cosi dalšího do lahví čepuje. Vypadá to ale, že barely s lihovinami zmizely, anebo se přesunuly někam, kde nejsou tak na očích.

„Tak se to rozkřiklo, že ti, kteří to tady provozují, to poschovávali. Nikdo to nepřizná, každý chce být radši potichu,“ potvrzuje stánkař.

V kauze nekvalitního alkoholu padlo první obvinění. Ve vazbě je muž z Havířova

Číst článek

Jeho slova jsem si ověřil i na dalších místech. „Měli jsme tady kontrolu a bylo to bez problémů na obou dvou prodejnách. V životě bychom něco takového neprodávali, vždycky jen s papírama,“ dušuje se majitelka stánku, kde prý kupuje každý.

Najít pravdu není snadné. A taky to vypadá, že neznámý člověk teď v Šumbarku opravdu lacinou vodku jen tak lehce nekoupí. Ani přes den, a jak jsem se přesvědčil, ani ve tmě pod pouliční lampou.

Jenže černý trh na celém Karvinsku přežil mnohem horší rány a funguje už desítky let. Vzpomněl jsem si na slova starého bodrého pána v šedé bundě: „Vždycky se začne kontrolovat, až když je pozdě. Co ještě chcete vědět?“

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme