Pilotní kokpit vyrobený ze šrotu. Nadšenci staví na Liberecku letecký simulátor

Letiště, ubíhající pod podvozkem, zasunovací podvozek, kontrola výšky i rychlosti. To všechno umí věrně napodobit letecký simulátor, který vzniká ve Vratislavicích nad Nisou. Z kokpitu vyřazeného letounu DC 9 ho staví skupina nadšenců. Simulátor, který teď dokončují, klade důraz hlavně na detail. Na rozdíl od jiných je z něj krajina vidět díky kruhovému plátnu i zadními okénky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IMG_20161219_110218.jpg | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Ve Vratislavicích nad Nisou dokončují simulátor z kokpitu vyřazeného letadla. Podobný lze podle konstruktérů najít pouze na Novém Zélandu.

„Naším cílem je vybudovat simulátor, který by byl co možná nejreálnější,“ říká projektant Petr Bílý. Systém simulátoru je podle něj velmi komplikovaný a výroba simulátoru tak byla velmi časově náročná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cílem konstruktérů bylo vyrobit co nejvěrnější simulátor letounu DC 9. V reportáži ho popisuje Eva Malá.

Pilotní kokpit totiž obsahuje tachometry z originálního letadla i GPS lokátor. V kokpitu je umístěna také kyslíková maska pro případ ztráty tlaku v kabině nebo jiného neštěstí, jako třeba požáru na palubě.

Konstruktéry při budování simulátoru potkaly mnohé problémy. „Muselo se zjistit, jak jednotlivé komponenty v přístrojích vlastně fungují. Největším oříškem je umělý horizont, který má spoustu funkcí. Současně ukazuje rychlost, kterou by měl pilot letět a také nadzemskou výšku,“ popisuje konstruktér Jindřich Machalínek.

Soud další stávce v Lufthanse nezabránil. Výpadek se dotkne 1700 letů i těch do a z Prahy

Číst článek

Podle konstruktérů je prý v budoucnu potřeba ještě poladit pilotní systémy a natřít projekční plochu. První nadšenci si přitom mohou zalétat už v lednu.

Eva Malá, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme