Piráti mohou vyjednávat o případném vstupu do pražské koalice

Pražští zastupitelé České pirátské strany můžou jednat o případném vstupu do koalice na magistrátu. Členové strany o tom rozhodli v online hlasování. Současná koalice, která se skládá z ANO, ČSSD a Trojkoalice, totiž zažívá krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hl. města Prahy | Foto: Filip Jandourek

„Krajské fórum nám dalo silný mandát 70 procent hlasů, abychom vstoupili do vyjednávání a pokusili se situaci ovlivnit. Hlasování se účastnila, pokud jsem dobře viděl, nadpoloviční většina všech členů, takže to vypadá, že tohle téma členy zajímá,“ řekl Českému rozhlasu šéf zastupitelského klubu pražských Pirátů Jakub Michálek.

Praze dosud vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL), nyní ale zažívá kritické období.

Hlasování Pirátů se zúčastnilo 42 ze zhruba 80 členů pražského sdružení, z toho 30 bylo pro vyjednávání, deset proti a dva se zdrželi, uvedl další zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

O novém složení rady hlavního města se diskutuje od chvíle, kdy ANO a sociální demokracie vyzvalo Trojkoalici k výměně náměstka Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ).

Napětí ještě zvýšily rozepře uvnitř pražské ANO, která vyslovila vlastní primátorce Adrianě Krnáčové nedůvěru. Po jednání celostátního vedení strany v čele s Andrejem Babišem ale pražská buňka od nedůvěry ustoupila a Krnáčová slíbila, že zlepší komunikaci.

Další kolo koaličních jednání se uskuteční v nadcházejícím týdnu. Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Pirátům, kteří dosud křesla v radě nechtěli, je nejbližší Trojkoalice. Čtyřčlenný klub ovšem odmítá spolupráci s ČSSD, ODS i s komunisty. Pouze s Trojkoalicí by ale potřebnou většinu v zastupitelstvu nezískal. Oslovit by tak Piráti museli ještě ANO a TOP 09.

ČTK, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme