Písecká ZUŠ se přestěhuje do budovy bývalého učiliště. Někteří změnu kritizují

Po více než půl století se Základní umělecká škola Otakara Ševčíka stěhuje z historického domu U Koulí do bývalého učiliště na rušné křižovatce. Jihočeský kraj jako zřizovatel chce ušetřit za nájem, který platí městu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písecká ZUŠ v současné době sídlí v historickém Domě U Koulí | Foto: ZUŠ Otakara Ševčíka Písek

Písecký architekt Martin Zborník vysvětluje, že ani nová budova bývalého Středního odborného učiliště nebude pro potřeby základní umělecké školy plně vyhovovat.

„Problém toho domu spočívá v tom, že byl postavený jako škola, pro skupinovou výuku. A dnes se bude používat apriorně pro výuku individuální,“ říká Zborník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném stěhování základní umělecké školy v Písku natáčela reportérka Jitka Cibulová Vokatá

V současném objektu byl ale podle něj problém s kapacitou u skupinových aktivit jako je orchestr, balet, výuka výtvarné výchovy nebo počítačů.

Ředitelka školy Jindřiška Kudrlová výtky chápe, ale přemístění do nové budovy na křižovatce Nádražní a Zeyerovy ulice vítá.

„Základní umělecká škola tady sídlí od roku 1961, ale musíme si říct, že to byl měšťanský dům. Tady byly byty, ty prostory nám vůbec nestačí,“ vysvětluje Kudrlová.

„Problémy s topením, problémy se světlem, problémy i s vlhkem, protože ty dolní třídy jsou vlhké,“ vypočítává nedostatky stávající budovy ředitelka.

„Ale to přece neznamená, že kvůli tomu se musí za každou cenu z toho dokonale vyhovujícího objektu s tím stávajícím geniem loci v domě U Koulí vystěhovat. Tam přeci mohla probíhat individuální výuka, skupinové věci mohly probíhat v jiném objektu, například v objektu kraje, který je v Zeyerově ulici, což ale současná paní ředitelka bohužel nechtěla,“ oponuje architekt Zborník.

Současné sídlo školy - dům U Koulí - patří městu, které ho kraji pronajímá. Rozhodnutí o změně adresy tohoto školského zařízení zaskočilo i píseckou místostarostku Hanu Rambousovou (Volba pro město).

„Pro nás to bylo nepříjemným překvapením, protože jsme nikdy neuvažovali o tom, že bychom s touto budovou nakládali jiným způsobem, než že bychom ji pronajali kraji,“ vysvětluje Rambousová.

Taneční sál ZUŠ v Litvínově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Kraj se pro stěhování školy rozhodl především z ekonomických důvodů. Ušetří i přesto, že rekonstrukce bude na počátku stát 19 milionů korun.

„V současné době se základní umělecká škola nachází přibližně ve třech objektech a v některých ještě pronajatých jiných. Protože samozřejmě v se platí různé náklady za topení a tak dále, tak budova v Nádražní bude mít energetickou úsporu, bude nově zrekonstruovaná. Počítá se tam samozřejmě i s některými provozními náklady, ale předpokládá se úspora milion korun ročně,“ uvádí vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Jihočeského kraje Hana Šímová.

V nové budově po opravě bude mít základní umělecká škola mimo jiné velký taneční sál, sochařskou dílnu a nahrávací studio.

Přesto někteří místní nad rozhodnutím zřizovatele kroutí hlavou. „Tady mi to připadá úplně perfektní. Je tam i větší provoz, není kde zaparkovat, sice malé děti už nemám, ale připadá mi to trošku zvláštní,“ říká jedna z obyvatelek Písku.

Parkování ale bude podle Šímové vyřešeno na dvoře nové budovy, kde by škola měla začít fungovat už během letošního roku.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme