Písečtí nechtějí centrum pro romskou mládež. Sepisují petice

V Písku se šíří petice, pod kterou už je téměř čtyři a půl tisíce podpisů. Část obyvatel totiž nesouhlasí se záměrem vybudovat Komunitní a nízkoprahové centrum pro problémovou mládež ve věku 15 až 26 let na píseckém sídlišti Portyč. Zástupci města chtějí situaci uklidnit, proto vyslechnou nespokojené občany a vysvětlí jim podrobnosti tohoto projektu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romský klub Khamoro | Foto: M. Kornmesser

Obyvatelé píseckého sídliště Portyč si na soužití s romskými spoluobčany stěžují již několik let. Obávají se toho, že nové komunitní centrum by situaci v této městské části ještě zhoršilo, a nelíbí se jim, že se staví něco pro Romy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaném projektu Komunitního centra pro problémovou romskou mládež mluvil na Radiožurnálu Petr Jelínek z písecké radnice

Vedení města je přesvědčeno o opaku. Pozitivní přínos plánovaného centra vidí i Václav Matuška z občanského sdružení Naděje, kde s problémovými dětmi a mládeží dlouhodobě pracují a které by mělo centrum provozovat:

„Ti lidé se stáhnou do komunitního centra, protože sdružovat se stejně chtějí. Tady se budou sdružovat pod určitým dohledem, můžeme jim organizovat volný čas.“

V petici stojí, že stavba bude stát 20 milionů korun a počáteční provoz dalších 25 milionů. To je podle všeho jedna z věcí, která obyvatelům Písku vadí.

„Protože se jedná zatím o projektový záměr, kdy ještě nebyla položena tužka na papír, vůbec nevíme, kolik to bude stát. Částka 20 milionů vznikla tak, že na jeden projekt je možná dotace až 20 milionů korun,“ uvádí Petr Jelínek z písecké radnice a pokračuje:

„Sídliště Portyč bylo vybráno na základě sociální a ekonomické studie v roce 2007. Jednalo se o přípravu projektu na zlepšení života na sídlišti a sídliště Portyč nám vyšlo jako nejproblematičtější.“

„Obyvatelům Písku, kteří podepisují petici rozumím, protože tak, jak je petice prezentovaná na internetu, bych bez znalosti věci podepsal taky. Situace, která vznikla, je poněkud nešťastná. Doufám, že se to změní veřejným vysvětlením,“ dodává Jelínek.

Na odpoledním veřejném projednávání k vybudování zmíněného komunitního centra se čeká ostrá výměna názorů. Výsledek setkání by měl ovlivnit i definitivní rozhodnutí, zda se záměr bude realizovat.

Jitka Cibulová Vokatá, Alžběta Havlová, Lucie Maňourová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme