Písek dostal novou kompostárnu a další sběrný dvůr

V Písku dnes slavnostně otevřou pátý sběrný dvůr a novou kompostárnu. V zařízení za 47 miliónů korun se bude zpracovávat biologický odpad z městské zeleně i od píseckých obyvatel samotných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kompostárna | Foto: Michal Záboj

Sekání, drcení, prosetí a vytvarování do žádané formy, tyto úkony připomínají spíše přípravu nějaké kulinářské pochoutky, ale také práce, které probíhají v kompostárně.

Rozdíl mezi vařením a zpracováním bioodpadu vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí píseckého městského úřadu Miroslav Šatra:

„První krok bude úprava vstupní suroviny pro budoucí komposty a bude procházet přes rychloběžný drtič. Připravený materiál se ukládá do 'štrůdlí', kde hmota je připravena pro vlastní kompostování.“

Zpracovaný bioodpad se vrátí zpět k lidem. Může například zvelebit park nebo i zahřát domovy.

„Způsob využití štěpky v současné době je pouze pro potřeby mulčování v městě Písku. Do budoucna samozřejmě jako materiál pro teplárnu po pěti letech udržitelnosti projektu, a případně ji lze prodat na další výrobky, kuchyňské linky a podobně,“ upřesňuje Šatra.

Nový sběrný dvůr s kompostárnou ve Smrkovické ulici v Písku je otevřen denně. Otevírací dobu najdete na webových stránkách městských služeb.

Jitka Cibulová Vokatá, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme