Plán cyklostezky v Černošicích u Prahy zkrachoval

Mělo to být místo, kde si cyklisté v blízkosti Prahy mohou odpočinout. Projekt s názvem Bike and Ride Černošice počítal se stavbou tří set metrů cyklostezky, patrového infokiosku a různými terénními úpravami včetně malého potůčku. Vše mělo stát 22 milionů korun, z toho 20 mělo jít z evropských dotací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklostezka - ilustrační

Cyklostezka - ilustrační | Foto: ekolist.cz

Město sice zpočátku s projektem uspělo, ve výběrových řízeních pak ale udělalo chyby a Středočeský kraj, který o dotacích rozhoduje, nakonec projekt poslal k ledu.U nádraží v Černošicích - Mokropsech, kde měl cykloprojekt vzniknout, zůstalo po celém velkolepém plánu jen několik děr v zemi.

Další díra je také v Černošickém rozpočtu, a to čtyřmilionová. Právě tolik totiž město zaplatilo za projekty a demolici domku, který stál v cestě plánované cyklostezce. Projekt od začátku kritizovala i zdejší opozice.

„To co jsme potřebovali, bylo parkoviště pro spoustu aut, pro lidi, kteří jedou vlakem do Prahy. Takže třeba stavba infoboxu a terénního valu mě přišla úplně zbytečná, stejně jako několik metrů cyklostezky vůbec neodpovídá tomu, co v Mokropsích potřebujeme,“ řekla Daniela Göttelová z Věcí černošických.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o cyklostezce v Černošicích

Cyklostezka v Černošicích zřejmě nevznikne, přesto starosta a poslanec za ODS Aleš Rádl vynaložené čtyři miliony na projekty obhajuje:

„V tuto chvíli má město ve svém majetku projektovou dokumentaci, která samozřejmě stála nějaké finanční prostředky a pokusíme se samozřejmě postupně nalézt nějaké prostředky tak, abychom to mohli třeba s využitím jiného dotačního titulu v budoucnu realizovat.“

Chyba byla už ve výběrovém řízení

Město udělalo chybu už v hlavním výběrovém řízení na stavebníka. Vítěze mělo ve skutečnosti ze soutěže vyřadit. To ale neudělalo a dostalo za to pokutu od antimonopolního úřadu 50 tisíc korun. Podle Regionální rady Středočeského kraje, která o rozdělení evropských dotací rozhoduje, se pak Černošice dopustily ještě dalších čtyř chyb.

Kvůli nim by pak město nestihlo projekt včas postavit, proto zažádalo o dodatek smlouvy s krajem. V něm chtělo prodloužit termín stavby výměnou za to, že vypíše nové výběrové řízení. Na to už ale kraj prostřednictvím Regionální rady nepřistoupil.

„Vzhledem k rozsahu a intenzitě porušení pravidel ROP, kterých se příjemce dopustil při zadávání zakázek vyhlášených v rámci projektu a na základě toho, že podpis dodatku rozhodně není povinností žádné ze smluvních stran, Úřad Regionální rady podpis dodatku nedoporučil a naopak doporučil odstoupení od Smlouvy, neboť z důvodů na straně příjemce došlo k vícero podstatným porušením podmínek Smlouvy,“ stojí ve vyjádření Regionální rady.

Starosta Rádl z ODS se domnívá, že projekt byl zastaven politicky. To ale kraj vedený ČSSD odmítá. Že by za neúspěchem projektu bylo čistě jen jeho megalomanství, si černošický starosta nepřipouští:

„To není věc, kterou by mělo město posuzovat. My jsme připravili projekt, ten projekt jsme dali do řádné soutěže a komise náš projekt posoudila jako vhodný a přidělila nám dotaci. A dodnes nikdo za celou tu dobu nerozporoval projekt jako takový.“

Městu nyní dokonce hrozí, že za neúspěšný projekt zaplatí ještě více.

„Absurdní na celé věcí je, že firma, která zakázku na realizaci stavby vyhrála, měla být ve výběrovém řízení vyřazena a tato firma dnes město žaluje, neboť celý projekt byl zrušen, takže jsme v soudním sporu s touto firmou,“ řekla Daniela Göttelová. Město chce nyní alespoň postavit úspornější verzi s parkovištěm pro auta. Ta přijde na zhruba pět milionů korun.

Petr Sehnoutka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme