Plánovaná spalovna v Karviné vyvolává emoce. Tisíce lidí jsou proti

Bouřlivá atmosféra provázela poslední jednání karvinských zastupitelů o stavbě obří spalovny. Město za ní dostane 80 miliónů korun od krajského úřadu. Volení zástupci občanů s tím souhlasili. Do sálu ale přišli i kritici obří stavby a lidem rozdávali protestní letáky. Odpůrci mají strach, že obří spalovna, ve které má končit až tři sta tisíc tun odpadu z celého regionu, ještě více zatíží už tak špatné životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalovna v Rybitví dnes | Foto: Občanské sdružení Stop spalovně

„Tady bude prachsprostá spalovna, bude ničit hlavně zdraví! A když to občané nechtějí, nemůže radnice něco prosazovat,“ emotivně v jednacím sále promlouval karvinský zastupitel Josef Adámek.

Náměstek primátora Jan Volf ale zastupitele uklidňoval. „Zajeďte se podívat deset kilometrů do Polska, co se tu vypouští. To jsou hlavní problémy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Andrea Čánová v reportáži o plánované spalovně

Nakonec volení zástupci občanů zvedli ruku pro – tedy Karviná získá za spalovnu osmdesát milionů na zlepšení životního prostředí. Kraj pomůže s vybudováním obchvatu.

Lidem, kteří se sdružují v uskupení Občané proti spalovně, se to nelíbí. Kvůli spalovně budou mít potíže i jiná města, říká Lada Peterková z Havířova. „Nesouhlasím, nelíbí se mi to. Beru jako podvod na občany, že se to neprojednávalo s nimi. Karviná získá 80 milionů korun a pokud by se to bralo dopodrobna – kde jsou peníze pro ostatní města? Spalovna má dopad i na ně, nejenom na Karvinou,“ tvrdí.

„To je problém ostatních měst. My jsme voleni občany města Karviná a bojujeme za Karvinou. Občané města budou platit poloviční poplatek oproti ostatním. Je to obrovská výhoda, protože se v budoucnu nevyhneme tomu, že náklady na skládkování a likvidaci odpadu budou daleko vyšší,“ reagoval karvinský náměstek primátora Jan Volf.

V sále seděli i studenti gymnázia a pečlivě četli letáky protestujících. „Se spalovnou nesouhlasím, ovzduší je tu opravdu špatné a ještě, aby sem šly další zplodiny,“ konstatuje jedna ze studentek.

Obří spalovna má vyrůst v areálu zrušeného dolu Barbora.

Andrea Čánová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme