Plánovaná těžba v Uherském Ostrohu zdroje pitné vody neohrozí, tvrdí MŽP

Zdroje pitné vody pro desetitisíce obyvatel Hodonínska nejsou podle ministerských úředníků v ohrožení. Ministerstvo životního prostředí tím reagovalo na mohutnou petiční akci, ve které lidé kritizovali plánovanou těžbu štěrkopísku v Uherském Ostrohu. Sousedit má totiž právě s povrchovými prameništi pitné vody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodí Moravy nasadilo do boje s ledem na Svratce i bagr

Povodí Moravy nasadilo do boje s ledem na Svratce i bagr | Foto: Vladan Dokoupil

Před necelým rokem reagovali místní obyvatelé na veřejném projednávání na záměr těžby v jejich okolí spíše bouřlivě. Obávali se hluku, prašnosti a silné dopravy. Petici proti plánované těžbě nakonec podepsalo 13 tisíc z nich.

„Je to sprosté, že na to nikdo nebere ohled a že se tu neustále upřednostňují zisky jednotlivců, kteří mají pořád málo. Tu těžbu tady opravdu nechceme,“ říká obyvatelka Uherského Ostrohu Eva Dostálová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Těžba štěrkopísku v Uherském Ostrohu podle posudků zdroj pitné vody neohrozí. Na místě natáčela Štěpánka

Těžit by se podle všeho mělo v aktivní záplavové zóně, povodeň či jakákoliv jiná ekologická havárie by mohla podle odpůrců projektu ohrozit prameniště pitné vody. Ministerstvo si proto nechalo zpracovat takzvanou studii EIA neboli posuzování vlivů na životní prostředí.

„Z důvodů předběžné opatrnosti si ministerstvo nechalo navíc zpracovat hydrogeologický posudek k ochraně podzemních vod, který vyvrátil obavy obyvatel o zdroj pitné vody a navíc potvrdil závěry dokumentace a oponentního posudku EIA,“ upřesnila mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

Znalecké posudky společnosti Vodovody a kanalizace Hodonín však mluví o opaku.

„Nicméně samozřejmě my teď zkoumáme další možné zákonné postupy. Určitě jsme ještě neřekli poslední slovo,“ potvrzuje ředitel firmy Pavel Koubek.

Podle Miroslava Mužíka, který zastupuje těžební společnost, nejsou jakékoliv obavy na místě:

„Není důvod se obávat. Ve zpracovaných posudcích a studiích bylo jednoznačně prokázáno, že při dodržení určitých podmínek nemůže dojít k ohrožení, či dokonce znečištění kvality podzemních vod nebo ohrožení jejich vydatnosti.“

Studie ministerstva ale ukládá 58 podmínek, které budou muset povolovací úřady zapracovat do svých rozhodnutí k těžbě. Kdy a jestli vůbec se s ní začne, zatím není jasné.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme