Plánované krátkodobé rybářské lístky bez nutnosti složení zkoušky se mnohým rybářům nelíbí

Od příštího roku by měly začít platit krátkodobé rybářské lístky. Počítá s nimi ministerstvo zemědělství, které chystá novelu vyhlášky k rybářskému zákonu. Chce tak vyjít vstříc žádosti Českého rybářského svazu. Lístek by byl na 30 dnů a k jeho získání by zájemci nemuseli skládat kvalifikační zkoušku. To se některým rybářům ale nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rybaření, rybář | Foto: Fotobanka Pixabay

„Myslím si, že názor tady na to má každý stejný, je to špatná věc. Někteří lidé toho budou zneužívat a u vody bude větší nepořádek,“ říká pan Miroslav, který rybaří hlavně na Břeclavsku.

Nechápe, proč by on zkoušky skládat měl a žadatel o třicetidenní rybářský lístek nikoliv. Takto neproškolený rybář navíc může rybám třeba i nevědomky uškodit, nebude-li znát pravidla rybolovu.

„Samozřejmě, že může uškodit. Jednak odebere více ryb, nedodrží zákonem stanovenou délku ryby a navíc může chytat v době hájení,“ naznačuje Roman Duroň z břeclavské organizace Moravského rybářského svazu, čím vším by se takovýto rybář mohl provinit. Kvalifikační zkoušky proto podle něj mají svůj smysl.

„Zkouška se skládá z 25 otázek, na které musí odpovědět alespoň ve třinácti případech správně. Jde o znalost zákona, aby rybář věděl, co může u vody dělat, jak se tam chovat,“ vysvětluje David Hykl, který v břeclavské organizaci působí jako hospodář a také jako rybářská stráž.

Členové svazu se navíc podle něj musí pravidelně účastnit úklidových brigád a pomáhají s údržbou břehů, majitelům krátkodobých třicetidenních lístků by toto odpadlo.

„Rybářský lístek není sám o sobě povolení k rybolovu. Je jedním z nezbytných dokladů pro získání povolenky k rybolovu, kterou zájemcům vydávají uživatelé rybářského revíru. Bez obou těchto dokladů je rybolov nelegální,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán s tím, že tito rybáři nebudou mít oproti ostatním žádnou úlevu, pravidla pro ně platí stejná.

Případné pokuty se mohou vyšplhat až na 100 tisíc korun. Nové lístky by měly být v prodeji příští rok.

Rybářská sezóna trvá osm až devět měsíců. Dostupnější rybářské lístky můžou proto přilákat více cizinců i mimo hlavní turistickou sezonu. To by přineslo více peněz nejenom do obecních a svazových kas, ale i místním podnikatelům.

Rybaření, ilustrační foto | Foto: Irena Šarounová

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme