Plánovaný Národní park Křivoklátsko rozdělil okolní obce na dva tábory

Ministerstvo životního prostředí plánuje v oblasti Křivoklátska vyhlásit národní park. Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák z ČSSD s návrhem nesouhlasí a okolní obce, kterých by se změna týkala, nejsou jednotné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklátsko | Foto: Jana Káninská

„Já si myslím, že ochrana přírody je tady dostatečná. Proč měnit něco, co funguje?“ tvrdí Řihák.

Ne všichni kolegové mají stejný názor jako on, i jeho předchůdce David Rath vznik národního parku prosazoval. Už tehdy ale podle Řiháka byli krajští úředníci proti.

Řihák se měl nedaleko Karlovy Vsi uprostřed křivoklátských lesů setkat s okolními starosty. Na místo ale dorazili jen odpůrci projektu – lesáci, iniciátor petice proti parku a jeden z osmnácti starostů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozdílné názory na vznik Národního parku Křivoklátsko vyslechla reportérka Alena Rokosová

„Až od vás jsem se dozvěděla, že proběhlo nějaké setkání a že bylo téměř za humny,“ říká starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová.

Je to jediná obec, která by měla celá ležet přímo uprostřed národního parku. Jasný názor na vznik parku tu nemají. Sice tuší, že jim přinese nějaká omezení, ale na druhé straně si od něj slibují snazší přístup k dotacím.

„My jsme měli připomínky jen k tomu, že bychom nechtěli dál rozšiřovat zonaci. Chtěli bychom určitě zanést do zákona to, aby byl vstup pro naše občany bez omezení,“ upřesňuje Kohoutová.

Některé z osmnácti obcí, kterých se rozhodnutí týká, jsou pro vznik národního parku, jako například obec Račice.

„Souhlasíme s ochranou životního prostředí v okolí, protože se nám líbí lesy okolo nás,“ komentuje návrh starostka obce Pavlína Plimlová. Račice už své stanovisko v rámci připomínkového řízení odeslaly.

Podle Řiháka nebyl výjezd na Křivoklátsko plánovaný jako setkání se starosty. Slíbil však, že ho kraj zorganizuje, aby mohl vést diskuzi se všemi. Návrh zákona by se totiž měl dostat do vlády už za několik měsíců.

A.Rokosová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme