Plaský klášter zve v pátek a v sobotu na oživené noční prohlídky

Barokní klášter v Plasích na severním Plzeňsku zve dnes večer a pak také v sobotu večer na noční prohlídky. Jmenují se Cisterciácké noci s Osadou a Osada je v tomto případě divadelní spolek z Horní Břízy, který opět udělá z prohlídek divadelní představení. Jak zjistila Jana Kosová, tentokrát s doslova detektivní zápletkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klášter Plasy - průčelí konventní budovy | Foto: Klášter Plasy

Plaský klášter je sám o sobě obestřený řadou tajemství a záhad. Například pod konventem by měl být ukrytý poklad.

A zajímavá je i samotná stavba - klášter je nejen historickou, ale i unikátní technickou památkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co čeká návštěvníky plaského kláštera, zjišťovala reportérka Jana Kosová

Jeho základy tvoří pět tisíc zkamenělých dubových kůlů, které jsou ponořené ve vodě. Bez vody by se stavba zřítila, a tak se čtyřikrát denně kontroluje její výška.

Noční prohlídky zavedou návštěvníky hlavně do konventu, a to i do místností, které nejsou součástí tradičního prohlídkového okruhu.

Jakou detektivní zápletku budou se spolkem Osada luštit, prozrazuje zástupkyně kastelána Sylvie Kročáková.

„Během nočních prohlídek se návštěvníci seznámí s případem, který se tady stal na sklonku 18. Století, kdy zdejšího opata Celestina Wernnera se kdosi pokusil otrávit. Celá hra by nás měla přivést na rozuzlení detektivního příběhu a na konci bychom se měli dozvědět i možného pachatele.“

Prohlídky začínají dnes i v sobotu v 19 hodin a vychází se každou půlhodinu až do půlnoci. Je ale potřeba zarezervovat si místo na telefonu 373 322 174.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme