Plast, nebo dřevo? Cestující v brněnské MHD mohou sami říct, jaké sedačky by chtěli

Když se před léty začaly ve vozidlech MHD objevovat látková sedadla namísto plastových či koženkových, většina cestujících to považovala za mnohem pohodlnější a hezčí variantu. Nyní je trend přesně opačný a nejde přitom jen o jakousi retrománii, ale ryze praktické důvody - látkové potahy jsou dost na štíru s hygienou. Uznává to i brněnský Dopravní podnik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik Praha, MHD (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Při polití či ušpinění je látkové sedadlo možné vyčistit až ve vozovně, své podpisy na nich nechávají i vandalové.

Proto brněnský Dopravní podnik zkušebně namontoval do vozidel nové sedačky z plastu a dokonce i ze dřeva. Nejen k vidění budou tuto sobotu a neděli na náměstí Svobody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brněnský Dopravní podnik se zeptá cestujících, jaké sedačky by v autobusech chtěli. Více Ivan Holas

„Od 10 do 18 hodin budou vedle sebe stát dva autobusy, jeden bude mít sedačky dřevěné, jeden bude mít sedačky plastové, a kdo půjde kolem, si může je vyzkoušet. Obsluha v autobusu ho požádá, aby vyplnit anketní lístek, abychom měli nějakou zpětnou vazby, které sedačky do budoucna zvolit,“ říká provozní ředitel podniku Jiří Valníček.

Jinak ovšem lidské pozadí vnímá posezení v klidu a jinak při jízdě, zejména na hrbolatých ulicích. Proto jsou nové sedačky testované i přímo na některých linkách. Na hodnocení je prý ale zatím ještě brzy.

„Nějaké první poznatky jsme měli o tom, že snad to sedadlo studilo, ale to musíme zjistit až skutečně v provozu a ne teď, když třeba vozidlo vyjelo z vozovny a nebylo v něm zatopeno,“ dodává Valníček.

Známé plastové tramvajové sedačky v bruselském stylu se ovšem už asi na místo nevrátí. Kvůli přísnějším normám pro elektrická vozidla se případná výměna zatím bude týkat jen autobusů.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme