Platební karta místo papírové stravenky. Zaměstnanci mohou zaplatit přesnou částku

Někteří zaměstnanci mohou nově využívat takzvané elektronické stravenky. Společnost vydávající tyto poukázky nabídla zaměstnavatelům systém platebních karet. Na ně mohou svým zaměstnancům každý měsíc posílat peníze. V Brně lze e-stravenkami platit asi na 300 místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stravenky, jídelní poukázky, poukazy (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Místo vyzvedávání stravenek a podepisování formulářů zaměstnanec jen zkontroluje zůstatek na platební kartě.

Výhodou je také možnost zaplatit přesnou částku a kontrolovat stav konta přes mobilní aplikaci. Jde ale o zjednodušení i pro obsluhu, vysvětluje manažerka firmy Edenred Zuzana Hudecová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří zaměstnanci mohou místo papírové stravenky využít platební kartu. Umožní jim zaplatit přesnou částku. Téma pro Terezu Kadrnožkovou

„Nemusí přijímat stravenky, počítat je, řešit vrácení hotovosti, řešit jiný způsob proplácení, třeba evidenci na kase. Proces platby v průběhu dne, kdy mají během obědů velký frmol, je tak mnohem rychlejší a příjemnější, což je ve finále i benefit pro restauraci.“

Minulý měsíc se do systému elektronických stravenek zapojilo několik společností v Brně. Zájem je ale i mezi samotnými restauratéry, říká ředitel společnosti Edenred Martin Bulíř.

„Samozřejmě to nejsou všechny, jsou to ty nejdůležitější. Podívali jsme se na to, kde je nejvíce akceptovaných papírových stravenek, a tam jsme začali. V současné době máme nasmlouváno top 300 partnerů v Brně a dále pokračujeme.“

Do systému elektronických stravenek se mohou zapojit také restauratéři a firmy, které zatím přijímají pouze peníze nebo papírové stravenky. Budou potřebovat chytrý telefon nebo tablet.

Nová forma zaměstnaneckého benefitu má podobu bezkontaktní platební karty, kterou je možné zaplatit hodnotu jídla v plné výši a u které tak odpadá potřeba doplácet v hotovosti. S elektronickou stravenkou přišla na český trh jako první společnost Benefit Management už v roce 2014. Její zavádění je pozvolné a naráží zejména na technické obtíže.

„Nabízíme dva způsoby plateb, abychom se dostali i do restaurací, které nemají běžné platební terminály. Vyvinuli jsme platební aplikaci, která na tabletech a mobilních telefonech se systémem Android a NFC technologií dokáže platbu také zprostředkovat. Pro restauraci pak odpadá placení bankovních poplatků a dalších nákladů,“ přibližuje Bulíř.

Lidé se podle Hudecové nemusí bát, že by papírové poukázky z trhu zmizely úplně.

„Akceptační síť ještě není v tuto chvíli tak široká jako na papírové stravenky, ale v tomto by zaměstnanec neměl pocítit žádnou změnu. Bude mít možnost si peníze na kartě vyměnit za papírové stravenky jednoduše online. Poukázky mu poté přijdou domů,“ vysvětluje Hudecová.

Společnost Edenred působí ve 42 zemích a má více než 40 milionů příjemců benefitů. Její stravenky Ticket Restaurant využívá v Česku přes 500 tisíc zaměstnanců, což je většina trhu. Rozšířené jsou u nás také stravenky jiných firem, například Sodexo nebo Chèque Déjeuner.

Anna Jadrná, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme