Platí nové pražské stavební předpisy. Vznikaly 'dobrodružně' a kritizují je architekti i opozice

Začínají platit nové pražské stavební předpisy. Mezi hlavní cílé nových "paragrafů" patří to, aby nově postavené domy v centru Prahy ladily s okolím. Dlouho připravovaná opatření také omezí počet reklamních ploch nebo změní pravidla pro stavbu parkovišť. Někteří architekti i opozice na magistrátu ale nové stavební předpisy kritizují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavební výkres (ilustrační snímek) | Foto: PIX1861

Přestože nové předpisy, které měly utáhnout uzdu developerům, neplatí ještě ani celý den, už je jasné, že se budou měnit. Připouští to i náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská ze Strany zelených.

„Pravidla vznikala hodně dobrodružným způsobem. Takže kritika, která k nim přichází, má v mnoha ohledech svůj logický základ. Řekněme že po roce, roce a půl jejich používání bychom je měli vyhodnotit a říct si, jestli bychom některé věci nemohli vylepšit,“ uvádí Kolínská.

Nové předpisy se mimo jiné dotknou výstavby parkovišť: „Pokud budova stojí u stanice metra, tak parkovacích míst nemusí být tolik. Naopak na okrajích města, kde obsluha není tak dobrá, musí parkovacích míst postavit více,“ dodává náměstkyně pražské primátorky.

Novelu pražských stavebních předpisů schválila rada hlavního města na konci května. O jejich podobu vedla více než dvouletý spor s ministerstvem pro místní rozvoj a Evropskou komisí.

Novela předpisů vznikla ještě za předchozího vedení města, ministerstvo ale jejich platnost pozastavilo.

„Je to jeden z nejzásadnějších dokumentů, které Praha má, a přijetí bylo provázeno mnohými pochybnostmi. Předpisy budou vydány knižně a budou pomůckou jak pro jednotlivé odbory hlavního města, tak pro městské části,“ uvedla již dříve primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO.

Praha má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než sto let. Ministerstvo chtělo kvůli sporům hlavnímu městu tuto výsadu odebrat.

Magdalena Sodomková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme