Plavání batolat je velkým hitem, odborníci upozorňují i na rizika

I když se v poslední době stalo plavání kojenců a batolat velkým hitem, odborníci upozorňují i na jeho rizika. Nejen že by prostory, kde se takové kurzy konají, měly být oddělené od běžných plaveckých bazénů pro dospělé, splňovat musí i řadu dalších hygienických pravidel. Rodiče by si proto měli o kurzech zjistit co nejvíc informací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázeňský bazén | Foto: Ľubomír Smatana

Teplota mezi 31 a 36 stupni Celsia, prostory oddělené od běžného provozu a hladina chloru na nejnižší úrovni, tedy okolo 0,3 miligramu na litr. To jsou jen některé z podmínek, které musí splňovat prostory pro plavání kojenců a nemluvňat.

Děti do tří let věku by navíc vůbec neměly navštěvovat bazény, kde je voda upravovaná chlórem. Těkavé vedlejší produkty chlorace vody se totiž drží těsně nad hladinou, kde se děti nadechují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plavání batolat mluvila Lucie Hochmanová

Mezi odborníky panuje podezření, že u dětí může dlouhodobé vdechování těchto těkavých látek vyvolávat astma nebo jiná respirační onemocnění. Chlor používají k úpravě vody v bazénech v Písku, Jindřichově Hradci, Českých Budějovicích i Třeboni.

Alternativou pro alergiky můžou být v létě i přírodní koupaliště. Jedno právě teď vzniká například v Borovanech u Českých Budějovic, říká starosta Stanislav Malík z KDU- ČSL:

„Byť je to přírodní koupaliště, tak je umělá příroda. To znamená, že se ‚vyfólijuje‘ rybník, abych tak řekl. A v něm už to čištění probíhá biologickými procesy, jsou tam filtrační laguny, ve kterých jsou rostliny.“

„A všechny ty mikroorganismy zajišťují kvalitu vody bez jakéhokoli přídavku chemie.To znamená, že takové koupaliště je velice příjemné pro alergiky,“ pochvaluje si Malík.

Podobné koupaliště by rádi postavili i v Kardašově Řečici. Město už požádalo o dotaci z Regionálního operačního programu.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme