Plovoucí kmen ohrožuje elektrárnu na Novomlýnských nádržích. Bude nutné ho odstřelit

Vodní elektrárnu v nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku ohrožuje plovoucí osmnáctitunový kmen. Náporu větru z uplynulých dní totiž neodolal jeden ze zbývajících stromů, které zůstaly stát po napuštění přehrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled z vysílače Děvín na nádrže Nové Mlýny | Foto: David Kabele

Jak Českému rozhlasu řekl Stanislav Hrdlička z Vodní záchranné služby Nové Mlýny, strom se musí co nejdřív zlikvidovat. Vodohospodáři k tomu použijí trhavinu.

„V nejbližších dnech připravujeme ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem České republiky odstřel tohoto stromu, tak abychom ho mohli nadělit na vodní hladině na menší kusy, dopravit ke břehu a potom za použití vyprošťovací techniky dostat z vody ven,“ upřesnil Hrdlička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plovoucí kmen ohrožuje vodní elektrárnu na Novomlýnských nádržích. Podrobnosti zjišťovala na místě reportérka Vlasta Gajdošíková

Osmnáctitunový kmen nyní cestuje po přehradě v závislosti na směru větru a podle Hrdličky hrozí, že poškodí česla elektrárny a další zařízení.

„V tuto dobu tam probíhá i geologické měření, takže kabely, které jsou natažené na dně přehrady, by mohly být také poškozeny tím stromem, který nám tam cestuje,“ doplnil záchranář.

Střelmistři hasičů mají s odstřelováním stromů na Novomlýnských nádržích bohaté zkušenosti. Podobných ostrý zásah, jak se chystá teď, si vyzkoušeli naposledy před třemi lety a loni tímto způsobem cvičně zlikvidovali několik volně plovoucích kmenů na hladině přehrady.

Přesný termín odstřelu závisí na tom, jestli se podaří kmen ukotvit, nebo ne. Pokud se to povede, měl by se odstřel uskutečnit 7. nebo 8. ledna. V případě, že bude kolos dál volně putovat po hladině, bude nutné celou akci uspíšit.


Zvětšit mapu

Vlasta Gajdošíková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme