Plynová děla na vinicích neděsí jen špačky, ale i místní obyvatele

Dozrávající hrozny v jihomoravských vinicích hlídají plynová děla. Ty plaší hladové špačky, kteří se do vinohradů chystají na hostinu. Rány z děl ale neděsí jen ptáky, ale také obyvatele v okolí, zvlášť když vinař zapomene přístroj na noc vypnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinice. Ilustrační foto.

Vinice. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Pro jihomoravské vinaře začíná nejdůležitější období roku. Výsledky sklizně hroznů ukáží, jestli se celoroční práce ve vinohradech vyplatila. Svou úrodu proto musí hlídat a to nejen před zloději.

„Špačci, to je dobytek. On sedí na drátech a pak nalétává jako stíhačky. Snažíme se mu v tom zabránit všemi prostředky,“ vysvětluje vinař Cyril Kosík z Tvrdonic na Břeclavsku, proč vinaři do svých vinohradů umisťují plynová děla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rány z děl na vinicích neděsí jen špačky, ale také obyvatele v okolí. Natáčela o tom Štěpánka Kadlečková

Rány z nich mají špačky plašit a bránit jim v dosednutí na keře révy. Jejich provoz je ale velmi hlučný a ruší nejen hladové ptáky, ale i obyvatele v okolí. Zvláště pak v noci.

„Nejsmutnější je, že se nám to třeba z některých lokalit opakuje pravidelně každý den. Ten vinař kolikrát ani není zdejší, je třeba ze Znojma a tady má vinice,“ uvádí velitel Městské policie v Mikulově Jiří Hamerník s tím, že vinař, který zapomene dělo po setmění vypnout, ruší noční klid.

Za sezónu tady strážníci řeší desítky stížností. „Ještě jsme nikdy nebyli nuceni hnát to až k pokutě. Domluva většinou postačila, pokud jsme sehnali vlastníka vinice,“ dodává Hamerník.

Jedno takové dělo stojí i s příslušenstvím v průměru kolem osmi tisíc korun. Bez dozoru na odlehlém místě tak láká i zloděje, říká mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová:

„Za rok většinou evidujeme tak tři až čtyři krádeže. První případ řešíme i v letošním roce, a to v katastru obce Hrušky. Majitel si škodu vyčíslil na téměř 9000 korun.“

Provoz plynových plašičů si radnice často upravují ve svých vyhláškách. V nich se píše, od kdy do kdy vinař smí děla používat, popřípadě kolik ran za hodinu může dělo vyprodukovat a jak daleko má být od nejbližšího domu.

Špaček obecný | Foto: Jiří Šafránek

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme