Plynová děla na vinicích neděsí jen špačky, ale i místní obyvatele

Dozrávající hrozny v jihomoravských vinicích hlídají plynová děla. Ty plaší hladové špačky, kteří se do vinohradů chystají na hostinu. Rány z děl ale neděsí jen ptáky, ale také obyvatele v okolí, zvlášť když vinař zapomene přístroj na noc vypnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinice. Ilustrační foto.

Vinice. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Pro jihomoravské vinaře začíná nejdůležitější období roku. Výsledky sklizně hroznů ukáží, jestli se celoroční práce ve vinohradech vyplatila. Svou úrodu proto musí hlídat a to nejen před zloději.

„Špačci, to je dobytek. On sedí na drátech a pak nalétává jako stíhačky. Snažíme se mu v tom zabránit všemi prostředky,“ vysvětluje vinař Cyril Kosík z Tvrdonic na Břeclavsku, proč vinaři do svých vinohradů umisťují plynová děla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rány z děl na vinicích neděsí jen špačky, ale také obyvatele v okolí. Natáčela o tom Štěpánka Kadlečková

Rány z nich mají špačky plašit a bránit jim v dosednutí na keře révy. Jejich provoz je ale velmi hlučný a ruší nejen hladové ptáky, ale i obyvatele v okolí. Zvláště pak v noci.

„Nejsmutnější je, že se nám to třeba z některých lokalit opakuje pravidelně každý den. Ten vinař kolikrát ani není zdejší, je třeba ze Znojma a tady má vinice,“ uvádí velitel Městské policie v Mikulově Jiří Hamerník s tím, že vinař, který zapomene dělo po setmění vypnout, ruší noční klid.

Za sezónu tady strážníci řeší desítky stížností. „Ještě jsme nikdy nebyli nuceni hnát to až k pokutě. Domluva většinou postačila, pokud jsme sehnali vlastníka vinice,“ dodává Hamerník.

Jedno takové dělo stojí i s příslušenstvím v průměru kolem osmi tisíc korun. Bez dozoru na odlehlém místě tak láká i zloděje, říká mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová:

„Za rok většinou evidujeme tak tři až čtyři krádeže. První případ řešíme i v letošním roce, a to v katastru obce Hrušky. Majitel si škodu vyčíslil na téměř 9000 korun.“

Provoz plynových plašičů si radnice často upravují ve svých vyhláškách. V nich se píše, od kdy do kdy vinař smí děla používat, popřípadě kolik ran za hodinu může dělo vyprodukovat a jak daleko má být od nejbližšího domu.

Špaček obecný | Foto: Jiří Šafránek

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme