Plzeň 2015 připravuje sousedské vycházky, pamětníci mají odkrývat tajná místa

Sousedské procházky jsou dalším projektem Plzně 2015. Jejich cílem je objevit zajímavá zákoutí města a také pamětníky, kteří budou procházky organizovat a lidem vyprávět poutavé příběhy. Procházky by měly být také tematicky zaměřené, soustředit se budou třeba na památné plzeňské hospody nebo na poznávání města z pohledu handicapovaných lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel Svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Inspiraci našla Plzeň 2015 ve francouzské Marseille. Ta byla evropským hlavním městem kultury v roce 2013 a sousedské procházky tam fungují dodnes. Už na jaře spustila Plzeň 2015 projekt Skryté město, který je podobný, ale zaměřuje se spíše na životní příběhy.

„Úzce spolupracujeme se Skrytým městem a nyní hledáme budoucí komunitní průvodce, kteří budou dělat procházky během příštího roku. Chceme se zaměřit hlavně na živné příběhy, nepůjde o klasické vycházky po budovách a architektuře, ale spíše o setkávání s obyvateli a pamětníky,“ vysvětluje manažerka Plzně 2015 pro komunitní umění Kristýna Jirátová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sousedské procházky Plzní začnou od března příštího roku

Zájemci, kteří by se chtěli o své zážitky a zkušenosti podělit a stát se komunitními průvodci, mají šanci do poloviny října. A velice vítáni jsou i senioři.

„Rádi budeme spolupracovat i se seniory, kteří se rovněž mohou stát komunitními průvodci. Ti nebudou věkově omezeni, uvítáme mladé lidi až po seniory. Mohou to být i pamětníci, které budeme během procházek potkávat,“ doplňuje Kristýna Jirátová.

Vybraných deset až dvanáct komunitních průvodců dostane grant na svůj projekt a následně absolvují školení. Samotné procházky začnou příští rok na jaře.

„Začnou od března, budou organizovány pravidelně vždy první sobotu v měsíci, půjde o dvě až tři sousedské procházky. Další budou k dispozici po objednání jako pro místní obyvatele, tak pro návštěvníky Plzně v českém i cizím jazyce,“ prozrazuje manažerka projektu, podle které tak bude možné domluvit procházky na jakýkoliv den.

Procházky proběhly už během Evropského dne sousedů

Trasy by měly vymyslet sami komunitní průvodci, přesto několik z nich už mají organizátoři v hlavách.

„Nějaké procházky už připravené jsou, probíhaly během Evropského dne sousedů. Nevylučuji, že se budou v příštím roce opakovat. Nové procházky vyvstanou z přihlášek na naši výzvu, zájemci by se měli přihlásit s návrhem na lokalitu v Plzni, nebo rovnou na zajímavé příběhy,“uzavřela Kristýna Jirátová.

Těšit se tak můžeme například na trasu po kultovních plzeňských hospodách nebo poznávání Plzně z pohledu handicapovaných. Během Evropského dne sousedů vyrazilo na vybrané trasy až 150 lidí.

Petr Hašek, Adam Vlček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme