Plzeň chce poslat do Japonska čtvrt milionu korun

Také Plzeň vyšle finanční pomoc do zemětřesením a vlnou tsunami postiženého Japonska. Mimořádné zasedání rady města navrhne zastupitelstvu schválit dar ve výši čtvrt milionu korun. Plzeň má s Japonskem velmi pevnou vazbu – už přes dvacet let je jeho partnerským městem Takasaki, které leží sto kilometrů severně od Tokia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Plzně M.Baxa na výstavě | Foto: ČRo Plzeň

Plzeňský magistrát se se svým partnerským městem spojil ihned po přírodní katastrofě. Zprávy z Takasaki byly příznivé – zemětřesení město zasáhlo jen minimálně a škody nejsou velké.

„Naštěstí bylo zasaženo jen malými otřesy, které zanechaly naprosto minimální škody. Tam to zemětřesení dolehlo v podstatě bezvýznamně tak, jak oni jsou na to zvyklí,“ říká primátor Plzně Martin Baxa s tím, že město okamžitě začalo jednat o pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek plzeňské redaktorky Jany Kosové o pomoci Plzně Japonsku

„Byli jsme otřeseni tím, k čemu tam došlo. Krátce po zemětřesení jsem poslal dopis s vyjádřením lítosti jak japonskému velvyslanci v České republice, tak primátorovi města Takasaki, ale především jsme se rozhodli podpořit Japonsko finančně.“

Zastupitelstvo města bude dar ve výši 250 tisíc korun schvalovat začátkem dubna. V souvislosti s tím je potřeba připomenout, že právě Takasaki podalo Plzni pomocnou ruku v roce 2002 po povodních. Na opravy škod poslalo peníze z veřejné sbírky.

„Nikdy není problém, pokud požádáme Takasaki byť jen o morální podporu. Týká se to i kandidatury města Plzně na hlavní evropské město kultury. Takasaki bez váhání město podpořilo,“ dodává Jana Švábková z oddělení protokolu kanceláře primátora.

Lidé z Takasaki v těchto dnech jezdí pomáhat do nejvíce postižených oblastí a stejně jako celé Japonsko se obávají nebezpečí radiace z poškozených jaderných elektráren.

Jana Kosová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme