Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015 nabídne přes 600 akcí, některé už probíhají

Plzeň má před sebou nejrušnější rok ve své historii. Už za dva týdny tam slavnostně začne rok Evropského hlavního města kultury 2015. Západočeská metropole je teprve druhým českým městem, které titul získalo. V roce 2000 to byla Praha. Přípravy na slavnostní zahájení jsou v Plzni v plném proudu a řada projektů už začala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádvoří Plzeňského Prazdroje ožije společnou veselicí | Foto: Plzeň 2015

Plzeň v rámci Evropského hlavního města kultury uspořádá stovky akcí a očekává tisíce návštěvníků z České republiky i ze zahraničí. Podle programového ředitele společnosti Plzeň 2015 Jiřího Sulženka realizační tým nic neponechává náhodě.

„Na konci roku jsme ještě rozšířili tým o další produkční. Takže teď máme dostatečnou kapacitu na to, abychom všechno zvládli. Věřím tomu, že všechny akce proběhnou tak, jak mají,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do zahájení projektu Plzeň, evropské hlavní město kultury 2015 zbývá 15 dnů. Řada akcí už probíhá. Další detaily zjišťovala Jana Kosová.

Slavnostní zahájení začne v pátek 16. ledna a potrvá až do neděle 18. ledna. Hlavním dnem bude sobota. Samotné zahájení má, jak upozornil Sulženko, svůj vlastní tým na realizaci.

„Je to takový projekt projektů. Zorganizovat uzavírky ve městě, zorganizovat prostory, ve kterých bude program probíhat. Zároveň se koná vernisáž výstavy Jiřího Trnky. Přijedou velmi význační hosté, pro které se také chystá speciální program. To jsou úkoly, které řeší jeden speciální tým,“ popisuje.

Hlavními aktéry zahájení projektu budou samotná Plzeň, její občané a návštěvníci. Pod taktovkou uměleckého ředitele Plzně 2015 Petra Formana se rozehraje podívaná na oslavu zahájení největší kulturní události roku 2015 v České republice. Otevírání města se bude odehrávat v průběhu tří dnů.

„Myslím, že ten, kdo přijede v sobotu, se může už během dopoledne podívat do centra města, kde budou různé atrakce třeba v sadech kolem náměstí či v pivovaru. Všechno pak naplno začne ve čtyři hodiny. Ze čtyř shromáždišť na čtyřech stranách města v blízkosti asi kilometru od centra se po krátkém programu vydají průvody na náměstí,“ popisuje Petr Forman.

Symfonie zvonů

Na náměstí Republiky pak od zhruba půl šesté začne představení, které se nazývá Symfonie zvonů. „Poprvé se rozezní v katedrále sv. Bartoloměje čtyři nové zvony, na které se Plzeňané skládali ve velké sbírce,“ dodává.

Součástí bude i obří videomappingová show, tedy umělecká projekce ve volném prostoru. Promítat se bude nejen na fasádu katedrály svatého Bartoloměje, ale i na historické domy po obvodu náměstí. Celková projekční plocha pokryje kolem pěti tisíc metrů čtverečních.

„Náměstí se v tu chvíli stane jakousi dekorací pro ten okamžik, všechno, co se tam bude dít, bude uvnitř tohoto světa. Dá se říct, že je to největší mapping, jaký se v České republice asi dělal. Množstvím těch projektorů a prostoru, který se snažíme obsáhnout. Tím zvoněním se město otevírá, posílá se zpráva, že rok kultury je zahájený,“ dodává Forman.

Přímo na slavnostním zahájení bude na náměstí Republiky kolem patnácti tisíc lidí. Postaráno ale bude i o ty, kteří se tam nedostanou. V sadovém okruhu a v okolí, kam se vejde dalších 30 tisíc lidí, budou záchytné zóny s velkoplošnými LED obrazovkami.

Organizátoři stále shánějí dobrovolníky

Slavnostní zahájení se neobejde bez stovek organizátorů a dobrovolníků. A ty společnost Plzeň 2015 podle programového ředitele Jiřího Sulženka stále shání.

„Určitě uvítáme pomoc dobrovolníků, protože počet lidí, který se chystá na zahájení do města, bude potřebovat poradit, usměrnit, informaci kde se co koná a tak dále. Takže náš klub Strážných andělů stále přijímá nové anděly. I když se nezapojí do slavnostního zahájení, během roku bude řada dalších akcí, kde pomoc dobrovolníků využijeme,“ naznačuje.

Divadlo, koncerty, výstavy, akce ve veřejném prostoru, umělecké intervence - Plzeň letos zve na více než 600 akcí a mnohé z nich už začaly.

„V tuto chvíli běží skrytá mapa, skryté město, kde pořád přibývají nové projekty a 16. až 18. ledna bude možné vyzkoušet si první komunitní procházky z plánovaných 20, které by se potom měly objevit v létě v katalogu. Dál také sbíráme fotografie od veřejnosti do plzeňského rodinného alba. Potom běží vzdělávací programy. A pak samozřejmě běží bohatý program našich partnerů,“ vypočítává.

Už v lednu také začne v Plzni Evropská sezóna divadla a tance. Do města přijedou špičkové soubory z celé Evropy a každý měsíc nabídnou jedinečná divadelní a taneční vystoupení.

Bude to například belgický taneční soubor Les Slovaks, baletní soubor bratrů Bubeníčkových, legenda současného tance Sasha Waltz nebo Matěj Forman s působivým představením Aladin.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme