Plzeň jako Evropské město kultury láká zahraniční turisty, přijíždějí hlavně Němci

Do Plzně přijíždí výrazně víc turistů než v minulých letech. Přilákal je projekt Evropské hlavní město kultury 2015. Zájem o město mají hlavně návštěvníci z Německa. Například na nedávném veletrhu cestovního ruchu ve Stuttgartu zmizely propagační materiály o Plzni během prvních dvou hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury, slavnostní zahájení

Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury, slavnostní zahájení | Foto: Rostislav Duršpek

Přestože turistická sezona ještě zdaleka nezačala, potkat v Plzni skupiny turistů není nic neobvyklého. Například z Mnichova přijel do města Ernst Bauer s manželkou a hodlají tu strávit tři dny.

„Přijeli jsme do Plzně, abychom si prohlédli památky, samozřejmě chceme také navštívit pivovar a možná i nějakou výstavu. Víme, že Plzeň je letos Evropským hlavním městem kultury a navíc je to sem z Bavorska blízko, proto jsme se konečně rozhodli přijet. Jsme velmi spokojení, Plzeň je krásné město,“ říkají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Díky projektu Plzeň-Evropské hlavní město kultury míří do Plzně více turistů než v minulosti, zejména z Německa. Natáčela tam Jana Kosová

Zvýšený zájem o Plzeň zaznamenala městská organizace Plzeň-Turismus už koncem loňského roku. Vše pak vygradovalo po slavnostním zahájení, kdy světová média přinesla obrázky provazochodce Davida Dimitriho nad plzeňským náměstím s kulisou katedrály svatého Bartoloměje.

Podle Heleny Prokopové z Plzně-Turismu přijíždějí hlavně návštěvníci z Bavorska. „Co se týče turistů, kteří se zúčastnili veletrhu ver Stuttgartu, byli to lidé většinou v produktivním nebo aktivním seniorském věku, kteří do Plzně jezdí buď organizovaně, nebo samostatně,“ popisuje.

„Zajímá je zejména pivovar, protože to je hlavní devíza turistické nabídky Plzně. Ale vedle toho se zajímají i o jednotlivé akce programu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015,“ dodává.

Velký zájem turistů o Plzeň zaznamenalo i informační centrum, které pořádá organizované prohlídky města nebo hotely a pensiony.

Titul Evropské hlavní město kultury Plzeň ponese po celý rok spolu s belgickým Monsem. Během roku lidem nabídne na 600 akcí, včetně výstav, představení a dalších projektů. Cílem města je změnit pomocí projektu vnímání Plzně jako konzervativní průmyslové metropole na město, kde je dobré žít a navštívit jej.

„Od plzeňských hoteliérů máme dobré zprávy, že na některé exponované termíny, jako jsou třeba Slavnosti svobody, mají hotely téměř plné, nebo hodně rezervací,“ uvádí Prokopová.

Němečtí turisté mají kromě samotné Plzně zájem také například o chystanou akci Devět týdnů baroka. O prázdninách budou v rámci projektu zpřístupněny známé i méně známé barokní památky v regionu a vždy nabídnou i kulturní program. Vstupenky šly podle náměstka primátora Martina Baxy na dračku.

„Poměrně velká část kapacit, která byla určená pro turisty z Bavorska, je již takřka vyprodána a určitě budeme chtít přilákat ještě další návštěvníky," říká.

Velkým lákadlem jsou pro německé turisty také unikátní Loosovy interiéry, které se v dubnu otevřou veřejnosti.

Jana Kosová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme