Plzeň se chystá na referendum o stavbě obchodního centra

S prezidentskými volbami se blíží také referendum v Plzni. Lidé v něm budou rozhodovat o tom, jestli má město zabránit stavbě obchodního centra Corso na Americké třídě. Vedení města se dnes už podruhé sejde s občany, aby s nimi na toto téma diskutovalo. První setkání se uskutečnilo v prosinci v Měšťanské besedě a na stejném místě bude i to dnešní. Začne v 17 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Plzni zastupitelé zamítli | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Na prosincové setkání přišlo do Besedy asi 50 Plzeňanů, ale i zástupci investora a přípravného výboru referenda. Bylo to krátce po spuštění magistrátní kampaně, která upozorňuje na důsledky plebiscitu, pokud lidé řeknou ano.

Cílem diskuse je seznámit obyvatele města s možnými důsledky zamítnutí stavby, říká náměstek primátora Petr Rund z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném referendu v Plzni o stavbě obchodního centra Corso informuje Jana Kosová

„Město by bylo vystaveno sankcím za zmařenou investici, dostalo by se do velice složité situace, kdy by patrně investor požadoval několikasetmilionové náhrady za ušlý zisk, za demolici, za ten zakoupený objekt. Celková částka se může vyšplhat řádově až na stamiliony korun.“

„Podstatné je uvést, že pozemek je soukromý, a přestože by referendum dopadlo v neprospěch investora, který bude stále vlastníkem pozemku, stav, který je tam dnes, může být i dalších 15 let,“ upozorňuje náměstek primátora.

S řadou těchto tvrzení nesouhlasí odpůrci stavby a tvrdí, že magistrátní kampaň je tendenční a jednostranná. Každopádně dnes v Měšťanské besedě bude možné udělat si názor, jaké výhody či nevýhody stavba Corso Americká městu přinese.

Už hodinu před začátkem také začne v Plzni akce aktivistů na podporu referenda. Všichni se oblečou do žlutého a budou se fotit na exponovaných místech.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme