Plzeň si připomíná osvobození americkou armádou

Vojenské tábory a kempy zaplnily plzeňské ulice. Členové historických vojenských klubů tu připomínají osvobození Plzně americkou armádou před 67 lety. Tradiční Slavnosti svobody probíhají už po dvaadvacáté a stále mají co nabídnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Convoy of Liberty | Foto: Magistrát města Plzně

Proluka v Křižíkových sadech se proměnila v ulici z května 1945. Lidé se zastavují na kus řeči s dobovou trafikantkou, a jak potvrzuje Petr Tolar z Klubu vojenské historie Tolar z Tommy & Yankee, všude kolem jsou vojáci 2. a 26té pěší divize, a 16té obrněné divize.

„Starají se o techniku, zašívají si uniformy, vaří si jídlo, poslouchají muziku a baví se nad dobovými novinami,“ popisuje Tolar.

„V Proluce bude nastíněna dobová atmosféra května 1945 – a to skloubení civilního života i vojenských historických kempů. Celou atmosféru dotvoří hudební program,“ popisuje Hana Reitspiesová z plzeňského magistrátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martina Klímová přibližuje program plzeňských Slavností svobody

Návštěvníci budou mít možnost se podívat na dobovou módní přehlídku a na různé scénky z té doby.

Letošních Slavností svobody se účastní i 12 amerických a 6 belgických veteránů. Mezi nimi i řidič tanku 16. pancéřové divize, který vjel v roce 1945 jako první do plzeňských ulic - Erik Peterson.

„Mám radost z těch amerických vlajek a samozřejmě z těch pocitů lidí, mám radost z amerických uniforem, ve kterých jsou Češi a neumí Anglicky. A ve městě jsou pěkná děvčata,“ nezapomněl dodat veterán.

Veteráni se zúčastní i vrcholu dnešního programu, kterým je Convoy of Liberty. Počítá s účastí zhruba stovky historické techniky a vyjede v 18 hodin po Klatovské třídě.

Konec druhé světové války na západě Čech připomene také Convoy of Remembrance. Pojede po trase Horšovský Týn, Domažlice, Kdyně, Koloveč až do Plzně.

„V těch jednotlivých městech se zastavíme, děti si přijdou prohlídnout techniku, povídáme o historii aut. Občas přijdou i starší lidé, ti jsou z toho šťastní. Hlavně aby si ty děti šáhly na historii,“ přibližuje předseda Military Car Clubu Plzeň Rudolf Bayer program kolony zhruba šedesátky vozidel.


Zvětšit mapu

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme