Plzeň slaví výročí osvobození americkou armádou

Plzeň slaví 66. výročí osvobození americkou armádou. Na oslavy přijeli američtí a belgičtí veteráni z druhé světové války a také vnuk generála Pattona. Ten městu věnoval legendární tank Sherman M-4, který byl u spojeneckých vojsk nejrozšířenější, a je symbolem osvobození Plzně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký střední tank Sherman na prostranství před muzeem

Americký střední tank Sherman na prostranství před muzeem | Foto: Jaroslav Beránek

Legendární tank slavnostně odhalil starosta města spolu s velvyslancem USA Normanem Eisenem v plzeňské zoologické zahradě.

Přehrát

00:00 / 00:00

rajlichová oslavy osvobození v plzni.mp3

Osvobození americkou armádou v květnu 1945 připomíná v ulicích města Plzně také několik vojenských historických kempů. A potkat v nich můžeme i vzácné hosty, válečné veterány.

Organizátorka akce Patrície Kraftová dnes přivítala známé osobnosti z jejich řad: „V prvé řadě bych jmenovala Earla Ingrama z druhé pěší divize. Přijel také George Thompson z šestnácté obrněné divize, rovněž dlouholetý návštěvník našeho města. A navštívil nás opět George Patton Waters, vnuk generála Pattona. Plzeň miluje a velice rád se setkává s jejími obyvateli."

Kromě tradičního pietního aktu u pomníku ‚Díky, Ameriko‘ se dnes odehraje ještě oslava na Náměstí republiky, kde bude hrát živá kapela. Večer potom proběhne křest knihy a DVD se vzpomínkami veteránů nazvaná ‚From D-day do V-day‘.

Slavnosti svobody budou v západočeské metropoli probíhat také celý víkend a vyvrcholí v neděli jízdou historických vozidel.

Bitva letos nebude

Plzeňské oslavy jsou vždy těmi největšími v České republice, letos však přece jen budou o něco skromnější.

„To co jsme letos nemohli do programu zařadit je rekonstrukce bitvy. Nezbyly na ní finanční prostředky,“ lituje koordinátorka celých oslav Hana Reitspiesová.

Konec druhé světové války si v těchto dnech připomínají i jinde v Česku. Například v Příboře lidé poprvé uvidí památník věnovaný československému letectvu.

Jeho součástí je letadlo MIG 15 a pamětní deska věnovaná účastníkům bojů na západní frontě. Podle Jaroslava Šimíčka z příborské radnice stojí stíhací letoun v centru města od roku 1976.

„Je to letadlo, které symbolizuje, že v Příboře bydlelo a bydlí mnoho letců, kteří pracovali na letišti v Mošnově. Celé toto prostranství se stane nejen památníkem místním, ale památníkem regionálním. Ústředním motivem se stane pietní deska se jmény příslušníků českého letectva, kteří zahynuli ve druhé světové válce,“ říká Šimíček.

Monika Rybáková, Jindra Klímová, Dominika Rojtová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme