Plzeň využije změnu v zákoně a zruší některé herny už na podzim

Zřejmě už na podzim se Plzeň začne zbavovat desítek heren. Ze zhruba tří stovek by jich mělo zůstat necelých 120, z toho přes 70 v centrálním městském obvodu. Město chce využít možnost zkrácení ochranné lhůty, která umožňovala provoz videoloterijních terminálů až do konce roku 2014. Sporný paragraf v rámci novely loterijního zákona ale před nedávnem na návrh Klatov zrušil Ústavní soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herna, videoterminál (ilustrační foto)

Herna, videoterminál (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Odbor bezpečnosti připravuje na zářijové zastupitelstvo města Plzně novelu vyhlášky, která reguluje výherní hrací přístroje na území města Plzně s tím, že dojde k vypuštění přechodného ustanovení, kdy bude možné okamžitě po účinnosti vyhlášky regulovat interaktivní videoterminály,“ uvedl vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti Aleš Průša a pokračuje:

„K tomu to závěru dospěl odbor na základě nálezu Ústavního soudu, který dal za pravdu obcím Klatovy v tom, že je okamžitě možné regulovat i tato zařízení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude město Plzeň postupovat ve věci omezení hazardu ve městě, zjišťovala Jana Kosová

Neznamená to ale, že herny, které vyhláška nepovoluje, zmizí okamžitě.

„Jednotlivé videoloternijní terminály by se měly rušit až po správním řízení, vedeném ministerstvem financí. Takže v případě, že toto rozhodnutí přijmeme, tak budeme čekat, jak rychle bude postupovat ministerstvo financí,“ upozorňuje primátor Martin Baxa.

Podle vyhlášky nesmí být herny v blízkosti škol, nepřípustné jsou i herny v sousedství zastaváren a neprošly ani podniky, na které byly často stížnosti. Asi desítka heren pak musí upravit otevírací dobu. Téměř bez heren budou čtvrti Slovany a Doubravka.

„Doubravka zatím má jenom jednu, a to je to kasíno nahoře u Tesca. Nicméně otázka je, jestli teď v září, až bude ta novelizace, jestli tam nebudou chtít doplnit nějaké adresy. To samé čekáme i ze Slovan, také nevíme, co se týče ÚMO 1 a ÚMO 3, tak tam to samozřejmě zůstává, možná tam dojde k nějaké redukci,“ vypočítává radní pro bezpečnost Robert Houdek.

Herna, videoterminál (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle něj je rozumné hazard regulovat, ale pro úplné zrušení heren by nebyl. Úplný zákaz by s sebou mohl přinést podle něj rozvoj negativních ekonomických aspektů jako vznik černých heren a přesun peněz do sféry šedé ekonomiky.

„Omezení je jedna věc a samozřejmě druhá věc je zvýšení bezpečnosti, a to je to, že herny, které zůstaly ve vyhlášce, nebo tam teď momentálně jsou, tak musejí splňovat takzvanou bezpečnostní deklaraci.“

K bezpečnostním opatřením patří sundání světelných reklam a zavedení funkčního kamerového systému. Záběry z něj by mohly být v případě potřeby k dispozici policii.

Čtyři největší plzeňské obvody získaly za jeden rok z provozu heren asi 75 milionů korun. Z toho zhruba 45 milionů připadlo na centrální městskou část.

Ovšem policie stejně neočekává, že by se jí po zrušení heren výrazně změnily statistiky - alespoň podle ředitele městského ředitelství policie v Plzni Pavla Krákory.

„Na základě získaných údajů nelze presumovat souvislost mezi výskytem heren a spáchanou trestnou činností,“ dodává Pavel Krákora.

A mezitím se v Plzni rozjíždí petiční akce, která má za cíl herny z města beze zbytku vymýtit. Petici podepsalo už asi 300 lidí.

Jana Kosová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme