Plzeňané budou v referendu rozhodovat o stavbě Corsa na Americké třídě

Ve stejnou dobu jako prezidentské volby se v Plzni koná také místní referendum. Lidé tak mohou dnes nebo zítra odmítnout nebo naopak podpořit plánovanou stavbu multifunkčního domu Corso na Americké třídě. Necelé dvě stovky volebních místností pro volby a pro referendum se otevřou ve 14 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká v Plzni | Foto: Amádeus Real

Otázka v referendu zní: „Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest?“

Lidé mají na výběr tři možnosti hlasování. „Hlasovat pro ANO, hlasovat pro NE a nebo nezakřížkovat ani jednu z odpovědí, čímž se zdrží hlasování, ale do účasti se samozřejmě započítává, je to standardní platný hlas,“ vysvětluje vedoucí odboru správní činností magistrátu Roman Matoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plzeňském referendu o plánované stavbě Corsa na Americké třídě informuje Lukáš Milota

„Pro to, aby bylo referendum platné, je potřeba, aby se dostavilo k hlasovacím schránkám alespoň 35 procent voličů. A aby bylo pro zastupitelstvo závazné, musí být nadpoloviční většina z těch, kteří přijdou hlasovat, pro některou z variant. A ještě to musí být víc než 25 procent všech oprávněných voličů,“ popisuje Matoušek.

Volby a referendum se konají odděleně, v osmi případech, hlavně v části Slovany, je každé hlasování v jiné budově. „Samozřejmě nebude probíhat žádné odesílání či nábor, ale obecná informace o tom, kde je hlasovací místnost pro druhý typ – ať už pro volby nebo pro referendum – bude existovat,“ slibuje vedoucí odboru správní činností.

Kde jsou volební místnosti, se lidé dozví na webových stránkách města, na vývěskách a úředních deskách a na letácích, které magistrát rozeslal do schránek. Výsledky referenda budou známé zřejmě v sobotu odpoledne nebo večer.

Lukáš Milota, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme