Plzeňané budou v referendu rozhodovat o výstavbě obřího domu Corso

Spolu s prezidentskými volbami čeká Plzeňany také referendum. V pátek a v sobotu budou rozhodovat o stavbě obřího domu Corso na Americké třídě. O dopadech referenda informují hned tři kampaně - jednu organizuje vedení města, druhou investor a třetí aktivisté, kteří referendum vyvolali. Ti chtějí přesvědčit občany, aby plánovanou stavbu odmítli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň | Foto: Západočeské muzeum

Součástí městské kampaně je i beseda pro veřejnost, která se konala v Měšťanské besedě. Navazovala na podobnou akci na konci roku, město se tak snaží informovat občany o možných dopadech na městský rozpočet, pokud lidé v referendu stavbu Corsa odmítnou.

Pak by město muselo podniknout veškeré kroky proti stavbě, to znamená požádat investora o odkoupení pozemků za stamiliony korun a případně zaplatit i demolici kulturního domu. Město tvrdí, že by mohlo jednat až o miliardy korun.

Navíc by město muselo usilovat o změnu územního plánu. Magistrát stále tvrdí, že se jedná o soukromý pozemek, a že Plzeň nemá v tuto chvíli příliš nástrojů na to, jak do plánů investora zasáhnout.

Referendum v Plzni zastupitelé zamítli | Foto: Lukáš Milota

Ve zcela opačném duchu se nese kampaň aktivistů, kteří referendum vyvolali. Ti tvrdí, že městu finanční rizika nehrozí. Navíc chtějí dát lidem možnost, aby sami rozhodli, jestli chtějí obří obchodní centrum na Americké třídě, když nerozhodli politici, respektive když město včas do plánů investora nezasáhlo.

Upozorňují na to, že obří obchodní centrum vysaje život z centra města, že zlikviduje malé živnostníky a obchody v centru a že se v dolní části Americké třídy zvýší počet aut. Součástí kampaně AnoProPlzen jsou i 12stránkové noviny, které v nákladu 70 tisíc kusů v těchto dnech dostávají Plzeňané do schránek.

Po celém městě se lidé mohou setkat se žlutými plakáty s nápisem Referendum ANO, do této kampaně se zapojily stovky dobrovolníků. Aktivisté pořádají také několik akcí. Dnes to byl krátký happening, setkání na náměstí, kde se sešly desítky lidí.

Zítra pořádají aktivisté v Západočeském muzeu besedu o negativních dopadech domu Corso a ve čtvrtek v klubu Anděl bude také protestní koncert, kde vystoupí skupiny Znouzectnost nebo Poitín.

Třetí kampaň organizuje sám investor, firma Amadeus Real. Ta se snaží informovat občany o prospěšnosti svého plánu obřího centra Corso, a to v místních novinách formou několikastránkové placené inzertní přílohy.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme