Plzeňská hejtmanka řeší skandál kolem eurodotací

V Plzni se dnes měla sejít část Rady regionu Jihozápad, aby se pokusila vyřešit skandál s eurodotacemi. Plzeňská hejtmanka Milada Emmerová ale místo toho jen zopakovala, že čeká na výrok policie a ministerstva financí a teprve pak se rozhodne, jak naloží s žádostmi o dotace, které čekají už jen na její podpis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze

Což může trvat i několik týdnů. Starostové, kteří na pochybnosti kolem rozdělování eurodotací v regionu upozornili již předloni, ovšem kritizují i fakt, že peníze mnohdy dostávají pochybné projekty.

Jako ilustrační příklad uvádějí starostové projekt Golfem proti drogám, přes který golfové hřiště v Hluboké nad Vltavou odčerpalo z evropských peněz pět milionů korun: „Ty peníze šly - jak se nám zdálo docela dost na špatný projekty, protože když se vynechaly žádosti na opravy škola a školek a procházely projekty na zcela nepotřebné věci, asi na tom něco bylo špatně,“ komentoval situaci starosta Malenic Josef Bláhovec.

Obec neúspěšně žádala o peníze na opravu fary. V páté výzvě neuspělo několik dalších vesnic, které žádaly peníze na opravu nebo přístavbu mateřských školek, nedostalo se na výstavbu dětského domova ve Volyni nebo rekonstrukci školní družiny v Kardašově Řečici.

B místo G

Stejně mluví i Pavel Hroch z Kovářova, který upozornil, že často josu podporovány projekty pro úzkou oblast lidí. A přidává konkrétní příklad: „V šesté výzvě je jeden projekt podpořený 5,6 milionu korun a jmenuje se to sejdeme se na bolfínku já si pod pojem bolfínek neumím nic představit, ale stejně mě napadá, že místo B tam mělo být G, sejdeme se na golfínku, na golfu, nebo něco takového.“

Dalším z projektů, na které se nedostalo, byla oprava polikliniky v Týně nad Vltavou za dvacet milionů korun. Starosta města Karel Hájek říká, že polikliniku teď budou muset opravovat po kouskách vlastními silami: „Ono jde o to, že už ta další výzva nebude, takže pro nás je to konečná a znamená to prostě jet natvrdo ze svého. Ta městská poliklinika zajišťuje zdravotní servis pro nejenom město Týn nad Vltavou, ale i pro okolí našeho města, myslím takových patnáct tisíc šestnáct tisíc lidí.“

Kromě vybraných projektů už nebude v regionálním programu Jihozápad vypsána žádná velká výzva a půjde o podstatně menší částky než dosud. Některé obce - například Kovářov - tedy zvažují, že už další žádosti ani posílat nebudou.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme