Plzeňská knihovna kvůli nižšímu rozpočtu podražila a omezila některé pobočky

Nové rozpočtové určení daní se na řadě míst promítlo i do rozpočtu knihoven. Například Plzeň si pohoršila o stovky milionů korun, a tak i městská knihovna hospodaří se seškrtaným rozpočtem. Místo 40 milionů si letos musí vystačit s podstatně nižší částkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihovna | Foto: Ladislav Bába

Na provoz má letos Knihovna města Plzeně o tři miliony korun méně. Podle ředitelky knihovny Heleny Šlesingerové hledala knihovna v první řadě úspory ve vnitřním chodu a došlo i na snížení počtu zaměstnanců o tři lidi, horší ekonomickou situaci přesto pocítí i čtenáři.

„Museli jsme mírně zvýšit poplatky pro čtenáře a bohužel i omezit otvírací dobu v malých pobočkách,“ vysvětluje Helena Šlesingerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o tom, jak se promítne nižší rozpočet na chodu plzeňské knihovny, natočil redaktor Lukáš Milota.

Knihovna města Plzně má ve městě 25 poboček a v nich přes 450 tisíc knih a časopisů. Eviduje přes 29 tisíc čtenářů. Jen za loňský rok jich přibyly skoro čtyři tisíce.

Zájem byl velký. Čtenáři si loni přišli půjčit milion tři sta tisíc knih nebo časopisů, o 33 tisíc více než předloni.

I přes horší ekonomickou situaci bude knihovna provozovat i letos svou pojízdnou knihovnu. Takzvaný bibliobus jezdí po Plzni už zhruba 16 let. Knihovna věří, že i navzdory úsporám bude moci bibliobus v Plzni zachovat i v dalších letech.

Ne všude si na změnu v rozpočtovém určení daní stěžují. Třeba Klatovy mají peněz z daní více, a možná i proto městská knihovna dostala letos na nákup knih a časopisů ne pět set, ale osm set tisíc korun.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme