Plzeňská přírodní koupaliště jsou v obležení. Červnové povodně je nepoškodily

Lidé v Plzeňském kraji vyráží v horkých letních dnech bez obav k přírodním koupalištím. Povodně na přelomu května a června oblíbené koupací lokality neponičily ani neznečistily, a tak jsou pláže plné. Někde je dokonce voda čistší než loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký Bolevecký rybník v Plzni | Foto: Jana Kosová

„Voda se sem samozřejmě dostala. Zčásti zanechala stopy na správní budově a poničila hřiště, které je určeno na volejbal, nohejbal a další míčové hry, ale to už provozovatelé dali do pořádku,“ říká starosta Dýšiny Jaroslav Štilip o místním koupališti

„Teď už je areál plnohodnotným letním koupalištěm se vším všudy,“ dodává.

Velká voda paradoxně velmi pomohla Bolevecké rybniční soustavě v Plzni. Unikátní středověké dílo se skládá z dvanácti rybníků na okraji města a řada z nich slouží k rekreaci. Napájí je především podzemní voda a té bylo během záplav víc než dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na přírodních koupalištích v Plzni natáčela reportérka Jan Kosová

„Rybníky přetékaly, cože je výjimečná událost a správci si to velmi chválí,“ říká hydrobiolog Jindřich Duras.

V nejoblíbenějším Velkém Boleveckém rybníku se ale letos v hojném počtu objevily cerkárie. To jsou larvy motolice ptačí, které mohou způsobit nepříjemné pupínky.

Teď už jich ubylo a na oblíbených místech jsou podmínky pro koupání velmi dobré. Přesto je u Boleváku daleko méně lidí, než bývá obvyklé.

„Zdá se, že lidé, kteří zůstali Boleváku věrní, koupou se tam pravidelně a postižení cerkariemi nemají, jsou v současné době maximálně spokojení. Mají si kam lehnout, je tam klid, nikdo jim tam nepovykuje,“ popisuje Duras.

„Je to bezvadný a díky tomu, že je tady málo lidí, je to ještě lepší než minulý léta,“ pochvaluje si Stanislav Šedivec z Plzně, který k rybníku vyrazil už ráno.

Další oblíbenou vodní plochou na Plzeňsku je přehrada Hracholusky. Velká voda tam přinesla větší množství živin, hlavně fosforu, a tak tam rychleji rostou řasy a množí se sinice. Voda je ale ke koupání vhodná, a to hlavně v dolní části nádrže.

Jana Kosová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme