Plzeňská zoo se opět rozhodla podpořit akcí May Day asijskou přírodu

V plzeňské zoo dnes probíhaly hned tři akce najednou. Jednou z nich byl soutěžní a osvětový program May Day, který se konal už po desáté. Organizátoři se jeho prostřednictvím snaží podpořit přírodu v jihovýchodní Asii. Návštěvníkům se letos rozhodli představit například saolu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipíny - ilustrační foto

Filipíny - ilustrační foto | Foto: Zoo Liberec

„Saola je bájný, neznámý sudokopytník, který obývá horské oblasti Vietnamu a Laosu. Je to zvíře podobné antilopě a do roku 1992 o něm svět vůbec nevěděl,“ vysvětluje koordinátorka akce May Day Jiřina. Ve volné přírodě už podle ní žije maximálně 200 kusů.

Saolu ohrožují především nastražené pasti. Když zvíře prochází cestou v lese, uvízne mu na krku připravené oko. Saola se lekne a škubne sebou, tím se smyčka utáhne a zvíře se udusí.

„Připravili jsme dvě stezky. Jedna byla bádací, taková přírodovědná, a ta druhá dětská – musely obejít sedm cedulí, na kterých našly odpovědi na otázky, které měly vyplnit do dotazníčku,“ přibližuje program Pešová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Klímová navštívila akci May Day v plzeňské zoo

Návštěvníci plzeňské zoo si mohli z akce May Day odnést na památku například domorodé šperky z Filipín.

„Jsou to pecky, domorodci jim říkají panubol. Jsou to plody lián, kterými se živí třeba zoborožci waldenovi, které chráníme. A zoborožci plod stráví, ale už nestráví semínko, které musí vyvrhnout. A když projde tím traktem, tak je semínko narušeno a může znovu vzklíčit. Takže zoborožec, když létá po lese, rozšiřuje další semenáčky rostlin,“ ukazuje Pešová.

Výtěžek z domorodých šperků a dalších suvenýrů poputuje tak jako v minulých letech přímo do záchranné stanice Talarak na filipínském ostrově Negros.

„Pro letošek jsme si stanovili cíl pořídit novou střechu na odchovně hmyzu, poněvadž tam začalo téct, a potom je také ve stanici závadná voda, takže je potřeba koupit nádrž na vodu, a je tam velmi staré, poruchové čerpadlo na vodu,“ uzavírá Jiřina Pešová.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme