Plzeňští lékaři využívají novou vyšetřovací metodu, která odhalí enzym pepsin ve slinách

Příčinou úporného astmatu a dalších vážných plicních nemocí může být refluxní choroba. Tedy stav, kdy se kyselé žaludeční šťávy dostávají do jícnu a pak až do dýchacích cest, kde ničí sliznici. Výzkum na toto téma zahájili lékaři Plicní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Umožnila jim to nová vyšetřovací metoda z Velké Británie, která dokáže jednoduchým testem zjistit ve slinách žaludeční enzym pepsin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Je to takzvaný nekyselý reflux. Spíš známe ten kyselý, kdy žaludeční šťávy stoupají do jícnu a to způsobuje nepříjemné a bolestivé pálení žáhy. Jenže ten nekyselý žádné potíže nepůsobí. Enzym pepsin se zkrátka vydá jícnem a pak škodí.

„Nekyselý reflex, to je vlastně návrat trávících fermentů jícnem do oblasti horních dýchacích a polykacích cest. Pokud se tam tyto šťávy dostanou, může dojít k manifestaci celé řady respiračních onemocnění, Mohou to být onemocnění, která se týkají ve vedlejších dutin a hltanu, hrtanu, ale i třeba středouší a především průdušek a plic,“ vysvětluje profesor Miloš Pešek, přednosta Plicní kliniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou vyšetřovací metodu se zajímala reportérka Jana Kosová

Stává se, že na kliniku přijde pacient, který se důkladně a dlouho léčí s astmatem, ale nepřináší to očekávané zlepšení. Záchvaty kašle se neustále vrací a bez inhalátoru se nehne. Pak lékaři přistoupí k vyšetření, které umí zjistit, jestli se ve slinách nenachází enzym pepsin. A pokud ano, je to jednoznačný důkaz právě zmíněného refluxu.

„U několika pacientů už jsme to zachytili, že se ukázalo, že buďto hlavní nemoc, která byla příčinou potíží pacienta, byla právě reflexní choroba, a někdy se třeba ukázalo, že mimojícnový reflex zhoršoval astmatické potíže nebo byl příčinou jiných potíží pacienta, které nebyly vysvětlitelné a které se nedařilo kontrolovat,“ říká Miloš Pešek.

Vyšetřovací metoda je poměrně nová. Plicní klinika ji používá teprve půl roku a získala ji z Velké Británie. Za tu dobu lékaři otestovali sliny na přítomnost enzymu pepsinu u zhruba 130 lidí a skoro u stovky z nich se jejich podezření potvrdilo.

Vyšetření může ušetřit trápení i peníze

Podle profesora Peška jsou pak pacienti překvapení, jak elegantně léčba žaludečních potíží vyřeší jejich plicní problémy. „Hodně se diví, samozřejmě, protože třeba odvykli nekašlat nebo nemít záchvaty dušnosti a najednou poznávají, že takový život existuje,“ popisuje přednosta Plicní kliniky

Zatím je vyšetření hrazeno z peněz na výzkum, ale cílem je, aby se stalo běžnou vyšetřovací metodou, kterou budou hradit pojišťovny.

„V konečném důsledku by to ušetřilo pacientům mnohé trápení, ušetřilo by to i pojišťovně peníze, protože to vyšetření není samo o sobě příliš drahé. Když by pacient byl správně léčen hned od začátku, tak by se určitě ušetřily mnohatisícové částky ve srovnání s tím, co stojí tohle jedno vyšetření,“ podotýká profesor Miloš Pešek.

Klinika je zatím jediným plicním pracovištěm v republice, které se do výzkumu v této oblasti pustilo a které novou vyšetřovací metodu používá právě v souvislosti s plicními chorobami. Lékaři Plicní kliniky už své zkušenosti přednesli na odborném fóru a vystoupí s nimi i na dalších odborných konferencích.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme