Plzeňští revizoři odhalí až 50 tisíc černých pasažérů ročně. Někdy jde o zdraví

Čtyřicet až padesát tisíc lidí bez platné jízdenky přistihnou každý rok revizoři v plzeňské MHD. Počet odhalených černých pasažérů zůstává podobný. V letech, kdy bylo méně revizorů, bylo i méně odhalených černých jízd. Letos má dopravní podnik k dispozici 22 revizorů. Někteří jsou ale už měsíce v pracovní neschopnosti. Agresivita cestujících narůstá, a tak se někteří kontroloři zotavují z potyček s černými pasažéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňští revizoři odhalí až 50 tisíc černých pasažérů ročně | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

S dvojicí revizorů nasedám do trolejbusu na Americké u mrakodrapu. První černé pasažéry odhalí pan Václav, který dělá revizora už šestým rokem, během minuty.

„Jedu jednu stanici a vy mi chcete dát pokutu? To je fakt ubohý,“ zlobí se chycený černý pasažér.

„Teď vidíte klasiku, věčný neplatič. Zmuchlá to,“ má jasno revizor, který prý tohoto muže kontroloval už třikrát, a proto si ho pamatuje. Pokutu pak bude po neplatiči vymáhat dopravní podnik, a to i exekucí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O práci revizorů a černých pasažérech v plzeňské MHD natáčel Lukáš Milota

Dalšího černého pasažéra přistihne revizor v tramvaji číslo 4 jedoucí na Bory. Muž tvrdí, že nemá peníze ani průkaz totožnosti.

„Buď budeme volat policii, nebo dojdeme 200 metrů na policejní stanici na ověření totožnosti,“ upozorňuje kontrolor. Mladík nakonec peníze najde a pokutu 600 korun zaplatí. Tím podle revizora celý případ končí.

Většinu černých pasažérů prý revizor Václav pozná na první pohled. „Stojí u strojku, koukají, jestli nastoupí revizor nebo už je v trolejbusu nebo v tramvaji. Když se na ně podíváte, tak je poznáte. To je ta zkušenost, co dělá revizora,“ vysvětluje.

Někdy se však cestující před revizory vzájemně varují. Zvlášť ti, kteří už byli chyceni. „Zakřičí – pozor, je tady revizor, což se stává tak dvakrát třikrát denně. Poslední rok je móda, že když cestující vystupuje, tak plno lidí nechává zasunutou jízdenku ve strojku,“ upozorňuje na další fígl.

Podle šéfa přepravní kontroly Pavla Pokorného přibývá případů agresivních cestujících. „Nejvážnější to bylo loni v listopadu, kdy při noční akci cestující vyrazil jak revizora, tak městskou policistku z vozu. Od té doby je náš revizor v pracovní neschopnosti a zrovna tento týden podstoupil operaci zad,“ říká šéf revizorů.

Plzeňští revizoři odhalí až 50 tisíc černých pasažérů ročně | Foto: Lukáš Milota

„V lednu došlo k napadení našeho revizora, utrhl se mu ramenní sval. Začátkem března cestující revizorovi vyvrtnul palec na ruce, revizor je v pracovní neschopnosti a má sádru na ruce,“ doplňuje Pokorný.

Své už si zažil i revizor Václav. „Je to dva měsíce. S kolegou na Sladkovského náměstí na nás Slovák vytáhl nůž, že nás probodne. Shodou okolností jsme ho chytli asi po dvou měsících, nůž už na nás netahal, ale hned si vzpomněl, že by tak mohl udělat,“ vzpomíná.

Revizory mohou cestující v plzeňské MHD potkat sedm dní v týdnu od brzkých ranních hodin do večera. Minimálně šestkrát v měsíci se vydávají za pomoci městské policie i na kontrolu nočních autobusů.

Lukáš Milota, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme