Po havárii v Synthesii je už ovzduší na Pardubicku čisté

Život v obcích zasažených únikem jedovatých plynů ze společnosti Synthesia na Pardubicku se vrátil do normálu. Kvůli havárii kotle v chemičce se večer vznesl do vzduchu žlutý mrak jedovatých plynů, který ohrozil místní obyvatele a mířil na Lázně Bohdaneč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

synthesia

Hasičům se ale podařilo požár v Synthesii uhasit a zkrápěním zdraví škodlivý mrak zlikvidovat. Život v obcích běží dál normálním způsobem. Lidé chodí do práce nebo za nákupy. Bez problému fungují také Lázně Bohdaneč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místostarosta Křičně Pavel Ježek v Ranním interview Radiožurnálu.

Některé obce dostaly zprávy od hasičů včas a mohly své obyvatele varovat, jiné si ale stěžují na nedostatek informací od hasičů i chemičky. Jednou z nich je i obec Křičen, nad kterou se jedovatý oblak rozšířil. Místostarosta Křičně Pavel Ježek prý musel hasičům volat sám.

„Synthesie má svůj hasičský sbor, jsou zapojeni do integrovaného systému, pokud je mi známo. Takže předpokládáme, že je-li integrační záchranný systém, takže jeho součástí by měla být i informovanost v takovýchto situacích. Doufám, že včerejší událost tomu aspoň napomůže,“ řekl Ježek.

Havárií se podle personální ředitelky Jaroslavy Doležalové zabývá podniková komise.

„Při nehodě nebyl nikdo zraněn a žádným způsobem nebylo ohroženo životní prostředí. Vzhledem k rychlému a účinnému zásahu se událost obešla bez škod na výrobním zařízení. Pro vyšetřování příčin havárie byla generálním ředitelem jmenovaná vyšetřovací komise. Výsledek bude znám v rámci několika dnů, maximálně týdnů,“ řekla Doležalová a dodala:

Přehrát

00:00 / 00:00

Mrak nad městem se už v tuto chvíli nevyskytuje. V oblasti panuje i dobré ovzduší ujišťuje personální ředitelka pardubické firmy Synthesia, ze které unikl jedovatý plyn, Jaroslava Doležalová

"Podle posledního vyjádření hygienické stanice žádné komplikace nebyli a v tuto chvíli je ovzduší naprosto čisté. Vzhledem k tomu, že k úniku došlo ve 21.21 hodin, a informace o něm šly automaticky starostům okolních obcí formou sms, byli obyvatelé okamžitě informováni a rozsah nějakých škod byl minimální."

Mrak nad městem se už v tuto chvíli nevyskytuje. V oblasti panuje i dobré ovzduší.

Veronika Sedláčková, Drahomíra Bačkorová, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme