Po kompenzacích už Andělka na Frýdlantsku proti větrníkům neprotestuje

Větrná farma šesti elektráren v Andělce na Frýdlantsku má za sebou zkušební provoz. Její výstavbu u hranic s Polskem a Německem mírně pozdržela petice místních lidí, zejména chalupářů, kteří se báli hluku. Jejich obavy se však nenaplnily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

větrné elektrárny

větrné elektrárny | Foto: Eva Odstrčilová

Miladě Kristenové, která bydlí v chalupě 200 metrů pod elektrárnami, šumění větrníků nevadí.

„Já jsem s tím souhlasila, protože pamatuji doby, kdy tady stála elektrárna na uhlí a sníh vydržel bílý jenom jeden den, pak byl černý,“ vzpomíná. Teď jsou podle paní Milady větrníky tiché, ale ne vždy. „Když je mlha, tak je to jak žentour,“ popisuje.

„Závisí to na směru větru. Někdy neslyšíte vůbec nic, jindy hluk připomíná přelétající letadlo,“ přidává se Nizozemec Ben Mohlenkamp, který jezdí do Andělky na svou chalupu. Ví, že větrníky jsou trend, a nic s tím nenadělá. Zvlášť, když už provozovatelé mají na hluk povolení.

„Větrná farma vyhovuje hlukovým normám a hygienická stanice souhlasila s uvedením do provozu,“ vysvětluje Stanislav Buchta, jednatel firmy, která větrníky postavila.

Přehrát

00:00 / 00:00

V obci Andělka na Frýdlantsku natáčela Ivana Bernáthová

Aby firma předešla případným stížnostem na špatný televizní signál - přestože s ním měli lidé problém už dříve - nechala na domy namontovat satelity.

„Telekomunikační úřad provedl měření před spuštěním a udělá vyhodnocení měření i za chodu větrné farmy, takže se dá porovnat, kde byla nebo nebyla možná příčina, ale přesto to firma vzala jako prevenci,“ dodává Buchta.

Na tuto nabídku místní lidé hodně slyšeli a protestů ubylo, i když Zdeněk Zahrádka z Andělky ještě jednu výhradu má. Týká se mobilního telefonu. „Jsem třeba čtyři hodiny bez signálu,“ upozorňuje.

Kvalitu signálu také ukážou měření, protože na hranici tří států je s ním vždy problém. Další požadavek pana Zdeňka ale firma splnit může. „Mohli by udělat nová světla, řad vody a dodělat silnice,“ přeje si.

Firma na to dá pro začátek milion korun a každý rok 600 tisíc, což je pro osadu výhra. „Vodovod z Andělky do Loučné vyjde na 5,5 milionu. To jsou dost vysoké náklady, na které obec z běžného rozpočtu nemá,“ konstatuje nezávislá starostka Vladimíra Erbanová.

S dotací od firmy a z různých fondů to ale půjde. Zbude i na osvětlení a také na malé čistírny odpadních vod, zdůrazňuje starostka, která věří, že na šest větrníků si Andělka brzy zvykne.

Zvlášť když jsou z osady vidět podobné větrníky v Německu, a chystá se i velká větrná farma kousek za polskou hranicí.


Zvětšit mapu

Ivana Bernáthová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme