Po nevydařeném létě jsou teď lesy na Vysočině plné hub

Houbaři mají po ne příliš vydařeném létě důvod k radosti. Alespoň na Vysočině jsou lesy plné a houby prakticky všeho druhu rostou. Kromě hřibů se objevují i méně známé druhy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřib dubový

Hřib dubový | Foto: Mária Pfeiferová

„Teď začala růst, je to pár dní, sluka svrasklá. Potřebuje písčité podklady, jsou to vlastně žlutohnědé houbičky, které vypadají jako paličky. Letos se objevil i ryzec a ten když se udělá na másle a kmíně, tak nemá chybu,“ popisuje mykolog Jiří Pejchal.

Každý druh houby roste jinak dlouho, u některých to trvá třeba jen den. „Teď mám vypozorováno, že hříbek vyroste za dva dny třeba až o deset centimetrů,“ uvádí příklad pan Pejchal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o houbaření na Vysočiněpřipravil Milan Kopecký

Recept, jak zaručeně najít plný košík hřibů, ale neexistuje. Ušlechtilé hříbky se navíc vyskytují v určitých vlnách a jedna z nich právě končí.

„Teď se hříbky ještě dají najít, ale vlna smrkových hříbků trvá vždycky tak čtrnáct dní. A protože už začala počátkem minulého týdne, tak si myslím, že teď už doznívá a příští týden už hříbky neporostou tolik,“ vysvětluje mykolog.

Každému druhu hřibu svědčí trochu jiné prostředí. Na hříbek tak můžete narazit téměř kdekoliv.

„Hříbek vám vyroste jak ve vysokém lese, tak v mladých smrčinách. Hřib kovář roste ve vzrostlých smrkových a borových lesích. Hřib koloděj zase v lesoparcích, kde jsou veliké stromy. Zkrátka od pasek až po louky,“ vyjmenovává Jiří Pejchal.

Milan Kopecký, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme