Po Smetanovi si na dozorce rapotické věznice stěžuje další vězeň, vedení věznice to ale odmítá

Na nelidské zacházení si v rapotické věznici stěžuje druhý vězeň. Po mediálně známém tykadlovém řidiči Romanu Smetanovi z Olomouce je to vězeň Patrik Lán. Podle dopisu, který částečně otiskl DENÍK, se dozorci chovají k odsouzeným se značným opovržením. Výjimkou údajně nejsou ani sprosté nadávky a výhružky zabitím. Vedení věznice to však naprosto odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice v Rapoticích | Foto: Michal Malý

Když Roman Smetana vyšel před Vánoci z rapotické věznice, prohlásil, že se tam už nikdy nevrátí. „Sem už dobrovolně nenastoupím,“ řekl tehdy. Poukazoval přitom na osobní prohlídku, která se stala příčinou celého konfliktu mezi ním a dozorci.

„Já už opravdu holý zadek na nikoho špulit nemíním, myslím, že ani moje trestná činnost nijak nenapovídá tomu, že bych mezi půlkami chtěl něco přechovávat,“ uvedl s tím, že z jeho strany vlastně o žádný konflikt nešlo. Ten z toho měli tehdy dělat pouze dozorci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nelidské zacházení v rapotické věznici si po tykadlovém řidiči Romanu Smetanovi stěžuje druhý vězeň. Podrobnosti zjišťoval redaktor Michal Malý.

„Řvali, abych otočil hlavu, potom na mě zaklekli, nemohl jsem pořádně dýchat a ještě u toho hulákali. Bylo to naprosto zbytečné, já jsem byl pasivní, nijak jsem na ně neútočil, ani slovně. Takže nechápu, proč použili tolik síly,“ popsal.

Zástupce velitele rapotické věznice Dušan Gáč ale říká, že nejde o nic nestandardního. „Byly to donucovací prostředky podle zákona o vězeňské službě,“ zdůraznil.

Vedení věznice Rapotice trvá na tom, že všechny zákroky u nich probíhají vždy podle vnitřních směrnic a zcela v souladu se zákonem. Po několika týdnech si ale na nelidské zacházení v rapotické věznici stěžuje druhý vězeň.

„Oba případy jsou naprosto rozdílné, jediné, co mají společné, je pravděpodobně to, že oba odsouzení se chtěli nějak mediálně zviditelnit,“ řekl ředitel rapotické věznice Pavel Ondrášek.

Zákrok na Romana Smetanu byl podle něj zbytečný a byl vyprovokovaný samotným vězněm. Upozornil, že Smetana odmítl osobní prohlídku, byl pak několikrát vyzván, aby se jí podrobil, což on ale neučinil.

Bývalý řidič MHD Roman Smetana byl 24. května propuštěn z olomoucké vazební věznice | Foto: ČTK

„A my musíme ke každému vězni přistupovat stejně, musíme vyloučit, že vězeň nemá u sebe zbraň, nemá drogy, nepovolené věci,“ vysvětlil.

Vězeň Patrik Lán si v dopise, který dnes částečně uveřejnil DENÍK, stěžuje, že musel chodit nahý jen v pantoflích po chodbě a že se dozorci chovají jako nadřazená rasa.

„Tady musím říct, že se jedná o problémového odsouzeného, který má konflikty jak se spoluvězni, tak i se zaměstnanci. Několikrát došlo z jeho strany k jejich napadení. Rozhodně si nemyslím, že by docházelo k nějakému krutému zacházení vůči jeho osobě,“ řekl ředitel věznice.

Upozornil, že situaci kolem vězně Patrika Lána nechal důkladně prověřit. „Dal jsem mu i možnost, aby vypověděl na oddělení prevence a stížnosti, jakým způsobem ho dozorci poškodili. A on uvedl, že to jen slyšel a spoustu věcí si vymyslel,“ přiblížil.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme