Po Soumarském rašeliništi na Šumavě vede nová stezka s vyhlídkovou věží

Atraktivní turistický zážitek nabízí od tohoto týdne Soumarské rašeliniště na Šumavě. Správa Národního parku tam otevřela stezku a také deset metrů vysokou vyhlídkovou věž, která nabízí skvělý výhled po celé lokalitě, kde se ještě před dvanácti lety průmyslově těžila rašelina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naučná stezka Soumarské rašeliniště | Foto: Národní park Šumava, Pavel Němčák

Ochranáři teď vracejí mokřad do původního stavu, a to je také hlavní význam nového turistického cíle.

„600 metrů z toho je po dřevěném chodníčku v těch nejmokřejších částech a vlastně v těsné blízkosti, aby se také podívali do těch bažin, kde rostou chrastice a ostřice. V těch sušších částech se šlape volně po rašelině, takže velmi příjemný povrch,“ říká na Národní park Josef Šternberk.

Z deseti metrové vyhlídkové věže si mohou turisté prohlédnout Soumarské rašeliniště, které se rozkládá v blízkosti vodáckého kempu u Soumarského mostu a přes které vede kilometr a půl dlouhá stezka. Rašelina se zde těžila až do roku 2000.

„85 hektarů bylo vytěženo průmyslově a zůstala tam černá plocha. A začalo se s procesem opačným – jakoby nechat to znovu ožít, zazelenat se těmi druhy, co patří na rašeliniště,“ říká Josef Šternberk a pokračuje:


„Některé se objevily, jiným se pomohlo. Tady je nějaké rozsévání chomáčku rašeliníku. Důležité je, že všude byla zastavena voda. Tady dokonce ve sníženinách vznikla jezírka a odsud se šíří zeleň především.“

Ľubomír Smatana, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme