Po střelbě v areálu LET Kunovice zůstali 3 mrtví, včetně útočníka

V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích na Uherskohradišťsku se dnes kolem poledne střílelo. Útočník zastřelil dva lidi i sám sebe. Další žena je po střelbě zraněná a byla převezena do nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po střelbě v areálu LET Kunovice zůstali 3 mrtví, včetně útočníka | Zdroj: ČTK

Spekuluje se o tom, že se jedná o ředitelku firmy Aircraft Industries Ilonu Plškovou. Zpráva ale zatím nebyla potvrzena. Podle mluvčího uheskohradišťské nemocnice, Jana Karáska, byla raněná odvezena na oddělení chirurgie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ na místě sleduje reportér Radiožurnálu Pavel Sedláček .

„Byla k nám přijata žena s lehkým poraněním na hlavě. Jedná se střelné poranění a je to lehké zranění,“ uvedl.

Jak z místa informoval reportér Radiožurnálu Pavel Sedláček, dva mrtví muži jsou údajně členové představenstva společnosti. Totožnost střelce zatím policie nechce potvrdit, ale mluví se o tom, že to byl Karel Musela, bratr bývalého člena představenstva firmy a zbrojařského magnáta Pavla Musely.

„Pavel Musela měl v Aircraft Industries kdysi 50procentní podíl a je možné, že se tady řešilo něco, jako msta. Protože Pavel Musela kdysi za záhadných okolností spadl u Velehradu z posedu a je trvale postižený.Tehdy se mluvilo, že za tím někdo byl, byl dokonce i soud,“ přiblížil reportér.

Připomněl, že dnes se střílelo ve vedení společnosti. Útočník podle něj zřejmě věděl, že vedení firmy má dnes jednání s ruským partnerem a toho využil. Policisté teď budou zjišťovat motiv jeho jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném motivu a pachateli činu mluvil na Radiožurnálu redaktor Mladé Fronty Dnes Tomáš Syrovátka

„Nedopadlo to úplně podle našich představ, protože sám pachatel zastřelil dva lidi a obrátil zbraň proti sobě. Pro policii končí nejakčnější zásah, ale začíná práce pro kriminalisty, kteří bez ohledu na to, že pachatel nepřežil, budou zjišťovat, o co se vlastně jednalo a co bylo motivem hrůzného činu,“ řekla Radiožurnálu mluvčí policie Jana Bartíková.

Velitel zásahu Jaroslav Vaněk ovšem nechtěl o motivu spekulovat: „Každý si to vykládá, ale my to vyšetřujeme. Jakmile dojdeme k tomu, že to tak je, tak po dohodě se státním zastupitelstvím předáme veškeré informace, které by měla veřejnost vědět.“

Šlo o mstu?

Podle redaktora Mladé Fronty Dnes Tomáše Syrovátky, který se před časem věnoval podnikatelským aktivitám Pavla Musely, je pachatelem stoprocentně Karel Musela:

„Při rozkrývání armádních zakázek jsme se dostali ke jménu Karla Musely a několikrát jsme se s ním setkali. Karel Musela se nikdy nesmířil s tím, co se stalo v říjnu 2008 jeho bratrovi, zbrojaři Pavlu Muselovi, který podle oficiální verze spadl z posedu, nicméně vyšetřovatelé jsou dodnes jednoznačně přesvědčeni, že se ho někdo pokusil zavraždit. A to z různých důvodů.“

„Pavel Musela má trvalé následky, nic si nepamatuje a je nesvéprávný. Karel Musela je přesvědčen, že s tím mají něco společného jeho bývalí společníci v podnikání a manažeři firmy. Nikdo mu to nemohl vyvrátit, byť se při vyšetřování nic takového nepotvrdilo. Sám Musela neměl pro svá tvrzení žádné důkazy, vycházel pouze ze svých pocitů. Poslední dobou ho ale pocit nespravedlnosti, že za ty události nebyl nikdo potrestán, stále více pohlcoval,“ dodává Syrovátka.

Záchranáři se ze začátku neměli možnost dostat ke zraněným, protože je střelec asi dvě hodiny držel jako rukojmí. Na místo proto přijel i policejní vyjednavač a speciální zásahová jednotka.

„Pravděpodobně bude vedeno trestní řízení pro zločin vraždy, spáchaným na více osobách, a pro zločin braní rukojmích. Nic konkrétnějšího se k tomu i s ohledem na pozůstalé a probíhající šetření nehodí říci,“ uvedl na místě tragédie státní zástupce Roman Kafka.

Zaměstnanci v šoku

Zaměstnanci firmy Aircraft Industries byli evakuováni. „Policie nevyklízela celý areál, jen v okolí střelby. Lidem bylo řečeno, že nemají chodit k oknu, vyklánět se ven. Byli zděšeni, řada z nich říkala, že se dozvídala teprve z rozhlasu, že se něco takového stalo, protože závod je rozlehlý,“ přiblížil reportér.

Zaměstnanci firmy byli tragickou událostí šokováni: „Přišel za námi policista, abychom se nedívali z oken. Jsme totiž přímo v budově naproti.“

Ze zásahové jednotky bylo na místě 24 mužů, dalších policistů zasahovalo zhruba 50.

Police potvrdila zatím jen věk pachatele. Bylo mu 56 let. Jeho oběti z řad představenstva společnosti pak měly 52 a 49 let.

Podobný případ se v roce 2009 odehrál ve zlínské tiskárně Graspo. Pětapadesátiletý bývalý zaměstnanec tam na pracovišti postřelil své dva nadřízené, a pak otočil zbraň i proti sobě.


Zvětšit mapu

Renáta Prátová, Pavel Sedláček, pir, bre, Marie Sýkorová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme