Po tříleté rekonstrukci začíná kolaudace Karlova mostu

Karlův most by mohl být dnes po tříleté rekonstrukci zkolaudován. Od zahájení oprav v srpnu roku 2007 jej ale provázejí spory o způsobu rekonstrukce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most

Karlův most | Foto: Tomáš Adamec

Ve zprávě emisarů UNESCO například zaznělo, že průzkumy při opravě této národní kulturní památky měly být lépe připravené a pochybení při opravě Karlova mostu konstatoval i Národní památkový ústav.

Památkáři trvají na podobných zjištěních jako měl inspekce ministerstva kultury už v polovině roku 2008. Z její zprávy citujeme: „Stav oprav kamenného zábradlí a přilehlých částí je podle znaleckého posudku na samé hranici únosnosti.“

Podle kontrolní komise Krajského úřadu v Plzni, která pražskému magistrátu udělila pokutu ve výši 3,25 milionu korun, bylo při opravě vyměněno zbytečně moc kamenů a chyběl stálý dohled restaurátora. Magistrát se proti pokutě odvolal a ministerstvo pokutu zrušilo a případ předalo do Plzně k novému posouzení.

Za rekonstrukci Karlova mostu zaplatilo město Prahy více než 200 milionů korun, za něž nechalo opravit mostovku a hydroizolaci. Odborníci se shodují, že do mostu nebude zatékat až půl století.

Naopak se rozcházejí v názorech, jakým způsobem bylo opraveno kamenné zábradlí. Zatímco pracovníci Národního památkového ústavu připomínají, že ze zídky zmizelo zbytečně moc historických kvádrů, podle památkářů z magistrátu to byly kameny novodobé a hodně poškozené.

Michaela Vetešková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme